Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разград посреща лятото с образователни игри в "Абритус"

Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция.

Заниманията ще се провеждат в продължение на три седмици - от 1 до 5 юли, от 8 до 12 юли и от 15 до 19 юли. Те ще се водят под ръководството на музейните специалисти в Интерактивния музей и на територията на Археологическия резерват "Абритус". Програмата е обновена и допълнена с нови игри и изненади, които гарантират незабравими приключения на момичетата и момчетата, които се включат в лятната инициатива, посочиха от музея.

Христо Христов, от Регионален исторически музей - Разград, разказва в ефира на рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" повече за инициативата:

"Важно е да споменем, че участието в нашата програма си е цяло приключение. Провеждаме програмата за трета поредна година, като целта ни е децата да се пренесат в живота на Древен Рим чрез различни видове интерактивни занятия, атрактивни спортни настолни игри, детски работилници, занимателни ателиета и много други забавления."

Всеки ден от програмата е тематичен и обхваща различни теми като археология, римски легион, архитектура, мода, богове и територии. Специално посвещаваме един ден на много интересна находка, открита в Абритус - златното монетно съкровище. В чест на това организираме спортно-състезателна игра, която наричаме "Открий съкровището".

Децата ще имат възможността да редят мозаика за оцветяване, наподобяваща тази в Древен Рим, да строят различни архитектурни сгради, да се запознаят с римската мода и облекло, като обличат туники. Програмата е насочена към деца на възраст от 6 до 10-11 години, ученици от първи до пети клас.

По неговите думи културно-историческото наследство е най-важното нещо, което трябва да помнят децата, особено това, което обхваща тяхното населено място. Една от основните ни цели е да запознаем децата с музея и да им разкажем всичко, което пазим за бъдещето и за самите тях. Друга цел е по време на пребиваването си в "Абритус", децата да забравят за дигиталните си занимания, да потичат и поиграят на чист въздух.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10