Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г.
На живо от конференцията в Националната спортна академия на тема "Дигиталната трансформация в образованието" в Lege Artis се включва доц. Корнелия Найденова, ръководител на катедра "Теория на физическото възпитание" към факултет "Педагогика" на НСА.
Необходимо е физическата активност в училищата да бъде повишена, като за това могат да допринесат дигиталните технологии, по думите на доц. Найденова. Употребата на специализирани приложения може да мотивира новото поколение, което от най-ранна възраст има дигитален достъп, да се движи повече и да участва активно в училищните спортни занимания.
Човек е създаден да се движи, заявява доц. Найденова и подчертава, че съвременният улеснен и дигитализиран начин на живот ограничава движението, което е изконно за човека.
Според доц. Найденова липсват специалисти, които да възпитават физическата активност в децата още в предучилищна възраст, затова трябва да се обърне специално внимание на часовете по физкултура в учебните заведения.
Нужно е децата да прекарват поне един час на ден във физически активности, а възрастните трябва да се движат минимум три пъти седмично с продължителност 60 минути, съветва доц. Найденова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg