Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга-изследване за историята и настоящето на най-стария Международен музикален фестивал в България

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините.

В края на летния сезон през 2024 година излиза дългоочакваната книга "Софийски музикални седмици". Студии върху историята и настоящето на фестивала" от д-р Диана Данова-Дамянова.


Книгата е първото по-мащабно и целенасочено изследване на престижния международен форум. Под формата на четири студии се проследява неговата 55-годишна история от създаването му през 1970 година до последните реализирани издания. Тематичните акценти са поставени върху формирането и постепенното трансформиране на фестивалния модел, метаморфозите в организирането и утвърждаването на международния авторитет на форума. Заемащата все по-важно място в репертоара на "Софийски музикални седмици" българска музика е конкретизирана чрез някои творби, изпълнени за първи път. Подробните приложения са допълваща и неразделна част от текста, подкрепен и с богат илюстративен материал.

"Софийски музикални седмици". Студии върху историята и настоящето на фестивала" е издание на Института за изследване на изкуствата при БАН. Книгата се реализира по проект на фондация Международен фестивал "Софийски музикални седмици" с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" във връзка с 55-годишнината на фестивала.


Специализираното издание представиха в "Артефир" неговата авторка д-р Диана Данова-Дамянова и настоящият директор на фестивала проф. Момчил Георгиев. Ще чуете и какво сподели проф. Пламен Джуров – дългогодишен директор на "Софийски музикални седмици" по време на официалното представяне на книгата в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров".

Д-р Диана Данова-Дамянова е главен асистент в Сектор "Музика" на Института за изследване на изкуствата при Българската академия на науките. В сферата на изследователските ѝ интереси са съвременни музикални фестивали, съхранение на културно наследство, проучване на непознати страници от българската музикална история.

Автор е на книгата "Musica Nova в българската музикална култура" (2009). Публикува студии и статии в научни периодични издания ("Българско музикознание", "Музикални хоризонти"), в поредиците "Нови идеи в музикознанието", в сборници с доклади от научни конференции ("60 години изкуствознание в БАН", "Изкуствоведски четения", "Академични пролетни четения"), както и музикално-публицистични материали в "Музика Viva", "Платформа за изкуства" и др.

Снимки: МФ "Софийски музикални седмици"

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Роберто Деверьо" на Доницети в постановка от Амстердам

Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..

публикувано на 05.04.25 в 08:15

"Роберто Деверьо", опера от Гаетано Доницети в три действия

Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран •  Роберто..

публикувано на 04.04.25 в 11:45

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57

Етиопски пънк-джаз в петък вечер

Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..

публикувано на 03.04.25 в 20:22

Цигански ритми и виртуозност от "Кварто" в "Циганка"

На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..

публикувано на 03.04.25 в 08:05