Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него, ден преди годишнината от неговата кончина на 5 юли.
Роден на 18 май 1883 г. в Берлин, Гропиус следва архитектура в Мюнхен и Берлин. През 1910 г. основава частна практика с Адолф Майер и проектира фабриката "Фагус", която става важен пример за модернизма. След Първата световна война, през 1919 г., той става директор на училището за изкуства и занаяти във Ваймар, което трансформира в прочутата школа Баухаус". Баухаус бързо се превръща в синоним на новаторски и функционален дизайн, който обединява изкуствата и занаятите.
През 1934 г. Гропиус напуска нацистка Германия и се установява във Великобритания, а по-късно и в САЩ. В Америка той преподава в Харвард и основава архитектурната фирма "The Architects' Collaborative" (TAC). Сред известните му проекти са Багдадският университет и небостъргачът "МетЛайф" в Ню Йорк.
Валтер Гропиус умира през 1969 г. на 86-годишна възраст, оставяйки значимо наследство в модерната архитектура. Неговите идеи и проекти продължават да вдъхновяват поколения архитекти и дизайнери.
В едно изказване в ефира на предаването, изкуствоведката Кристина Тужарова, по повод 100-годишнината от основаването на Баухаус през 2018 г., сподели следното:
"Стил Баухаус, особено този, който познаваме в архитектурата, се развива след закриването на школата през 1933 г. Национал-социалистите закриват "Баухаус" и тогава тези много добре подготвени студенти и млади майстори-преподаватели се пръсват по целия свят и създават един стил, който освен Баухаус се нарича и интернационален. Това е стилът, който познаваме от архитектурата на Ню Йорк и Чикаго. Наследник на този стил са и нашите жилищни комплекси, изградени през 60-те години в Берлин - както в Западен, така и в Източен, а по-късно и при нас. Влиянието на школата е огромно и това се вижда не само в архитектурата.
Философията на Баухаус е била да разпространяват добър дизайн за хора, които нямат големи финансови възможности. Те са създавали всичко с идеята да бъде лесно вкарано в производство, лесно изпълнено с евтини материали и с модули, които се повтарят. Целта им е била да предложат добър дизайн за голяма общност.“
Наследството на Валтер Гропиус и Баухаус продължава да живее и днес, доказвайки силата на добрия дизайн и неговото значение за обществото.
Чуйте коментара на Василена Мирчева в звуковия файл.
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания...
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg