Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден за борба с алергиите:

Алергията – болест на съвремието

Акад. Петрунов: Увеличаването на алергичните заболявания се дължи на три фактора – генетична предразположеност, околна среда, начин на живот

Снимка: Pixabay

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща.

В Световния ден за борба с алергиите в "Нашият ден" разговаряме с акад. Богдан Петрунов – за видовете алергии, разпространението им, сезонната обусловеност и превенцията.

Алергията е болестта на съвремието ни. По думите на акад. Петрунов, е важно да бъде повишена информираността по отношение на заболяването и неговата превенция, тъй като алергиите са сериозен феномен.

Дихателната алергия, известна като бронхиална астма, е сред най-сериозните алергични заболявания. Сенната (поленова) хрема, уртикарията, лекарствената алергия, алергията, причинена от инфекции и тази, в следствие на замърсена околна среда са други често срещани реакции, които увреждат дихателната система, кожата и храносмилателната система, обяснява специалистът.

По данни на СЗО финансовите средства, необходими за диагностика и лечение на алергичните заболявания, са два пъти повече от средствата, отделени за СПИН и туберкулоза, взети заедно, изтъква акад. Петрунов.

Увеличаването на алергичните заболявания се дължи на три фактора – генетична предразположеност, околна среда, начин на живот. Факторите на околната среда от човешки произход са индустриалното и транспортно замърсяване на въздуха. Климатичните промени, предизвикващи вулканична и въздушна активност, също оказват глобално влияние върху проблема, заявява акад. Петрунов.

Съвременният начин на хранене, в който доминират изкуствените съставки и храни, също е пряко свързан с алергичната предразположеност. По думите на акад. Петрунов има доказана пряка връзка между затлъстяването и бронхиалната астма.

Изключително вредно влияние върху човешкия организъм оказва безразборната употреба на лекарствени продукти и антибиотици. Освен че тази практика води към антибиотична резистентност, тя усилва и шансовете за поява на алергично заболяване.

Въпреки масовите кампании тютюнопушенето се увеличава в световен мащаб, заявява акад. Петрунов и допълва, че този навик директно усилва алергичните реакции в човешкия организъм.

Радиацията се повишава и уврежда имунната система. Гостът съветва да използваме слънцезащита, която да ни предпазва от ултравиолетови лъчи, но да следим за алергична реакция, тъй като химически субстанции могат да доведат до такава. Ако забележим и най-малкия признак за кожна реакция, трябва да се обърнем към дерматолог.

Има значителен напредък в лечението на алергичните заболявания, по думите на акад. Петрунов. Най-съвременните методи за борба с алергиите са биологичната терапия и широко използваната специфичната имунотерапия – ваксинация срещу съответния алерген. За да има качествено лечение на болния, трябва да има качествена диагностика – това в България се извършва на много високо ниво, изтъква гостът.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12