Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Снимка: dogsandcats.bg

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми.

Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и ретривърите, която има пряко влияние върху апетита и метаболизма на кучетата.  

Проведено е изследване със съгласието на доброволци, отглеждащи една от двете породи. Изследвани са общо 87 кучета с нормално тегло, като на всеки 20 минути им е предлагана храна. Експериментът приключва тогава, когато животните откажат да се хранят доброволно – цели 2 кг. кучешка храна по-късно.

Мутиралият ген е свързан с начина, по който работи апетитът при кучетата. Съществува механизъм, който сигнализира на мозъка, че животното е нахранено и съответно изключва апетита. Оказва се, че при лабрадорите това се случва значително по-късно.

Гладът като мотивация е тестван чрез забавния експеримент с наденица в прозрачна кутия. Лабрадорите прекарват значително повече време в изследване на кутията, което показва, че вероятно изпитват много по-силен глас.

Базовият метаболизъм е базовият разход на енергия на ден без да се смята физическата активност. Изследването доказва, че лабрадорите горят по-малко калории, което ги прави по-склонни към затлъстяване от останалите породи. Ето защо, въпреки неустоимите молби, стопаните трябва да се придържат към здравословното хранене на кучетата.

Защо точно кучетата водачи носят тази мутация? Отговорът е, че по-скоро ние сме ги избрали именно заради характерния им глад. При дресировка храната играе ключова роля като мотивация за изпълнението на задачи. А гладните кучета, разбира се, са готови на всякакви номера, за да получат лакомство.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Цветалина Танкова

За сладостта и горчивината...

Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..

публикувано на 22.05.25 в 09:45

Училището за деца с нарушено зрение във Варна празнува 120-годишнина

Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи.  Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..

публикувано на 21.05.25 в 17:24
Снимката е илюстративна.

Юношеството – възрастта на кризи и търсене на себе си

Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..

обновено на 21.05.25 в 09:54

Българската кирилометодиевистика във времето на технологиите

Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..

публикувано на 20.05.25 в 10:15

Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..

публикувано на 19.05.25 в 15:10