Ден преди откриването на IV Международен документален "Родопи филм фест" (RIFE) в Смолян (11-14 юли) в "Нашият ден" разговаряме с Илина Перянова, режисьор и програматор на фестивала.
Тазгодишното издание на "Родопи филм фест" поставя на фокус музиката в нейните вълнуващи кинопроявления под мотото "Слушай музиката!".
"Светът е размирно място и имаме нужда от повече вдъхновение и повече ритъм", заявява Перянова и допълва, че повечето избрани филми засягат различни социални теми – например екология и права на жените. Тъй като фестивалът се намира географски между Гърция и Турция, традиционно двете страни имат ярко присъствие във филмовата програма. Тази година зрителите ще имат възможността да видят едни от най-добрите нови документални филми от Германия, Полша, САЩ, изтъква Перянова.
Ново явление в програмата на фестивала са филмите във виртуална реалност, които ще бъдат достъпни благодарение на новия фестивален партньор в лицето на Американското посолство, споделя Перянова.
Състезателната програма на фестивала е в категориите късометражен, среднометражен и пълнометражен филм. Любопитни секции са "Българска панорама – музика в киното" и "Фокус ново българско кино".
Перянова откроява някои от акцентите във фестивалната програма. "Родопи филм фест" ще бъде открит с прожекция на филма "Раят може да почака" на Свен Халфар. Специално внимание заслужава американският филм "32 звука" на номинирания за "Оскар" Сам Грийн. "Флотация", "Да летиш с плавници", "Оловният войник" , "Балканска черна кутия", в "Търсене на семейство Родаки", "Имало едно време в Париж" са сред ярките заглавия в селекцията на фестивала. Филмът "Мали 70" на режисьора Маркус Шмит ще бъде представен на закриващата прожекция.
Освен прожекции на открито и закрито в програмата са предвидени множество дискусии със създатели и участници от прожектираните филмите, разказва Перянова.
Зрителите от цялата страна, които не могат да присъстват на фестивала в Смолян, могат да гледат филмите онлайн от 11 юли до 31 юли на платформата Netterra+.
Програмата на "Родопи филм фест" можете да намерите тук.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg