Завърши 58-ият Международен кинофестивал Карлови Вари. От 1956 г. Карлови Вари е сертифициран с най-високата А категория сред филмовите кинофоруми.
От 1994 г. Карлови Вари коренно промени облика си благодарение на актьора Иржи Бартошка (президент) и авторитетната кинокритичка Ева Заоралова (1932-2022), художествен директор). Вече 30 години фестивалът успешно отстоява безкомпромисна позиция за качествена продукция
Тази година в официалната програма бяха подбрани 34 филма, 12 от които бяха в основния конкурс. Сред гостите се открояваха американският актьор Виго Мортенсен, американският режисьор и продуцент Стивън Содърбърг и британският актьор Клайв Оуен.
Голямата награда "Кристален глобус" беше спечелена от филма на британския режисьор Марк Казънс с "Внезапен поглед към по-дълбоки неща" (A Sudden Glimpse to Deeper Things). Наградата за режисура получи сингапурката Нелиша Лоу за пълнометражния си дебют Pierce. Специалната награда на журито отиде при норвежкия филм "Обичлив" (Loveable), режисиран от Лиля Инголфсдотир.
Фестивалът обича българското кино. През 2019 г. и 2023 г. филмите "Бащата“ на Кристина Грозева и Петър Вълчанов и "Уроците на Блага“ спечелиха Голямата награда "Кристален глобус". Тази година българското участие беше с "Безветрие" на режисьора Павел Веснаков, който имаше световна премиера. Той участва във втората конкурсна програма "Проксима".
За атмосферата на фестивала Велин Манов разговаря с Мира Сталева и Павел Веснаков в "Артефир".
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg