Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Доц. д-р Русков: България трябва да инвестира повече в науката и образованието, които дават възможност за разработване и комерсиализация на концепции

Снимка: Фейсбук

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Русков, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор, разказва в "Нашият ден" за класа по технологично предприемачество, организиран от компанията The Edge– 17 юли от 9 ч. до 14 ч.

"Технологичното предприемачество основно разчита на технологиите които дават възможност много по-бързо да се създават нови продукти и услуги", пояснява доц. Русков и допълва, че в това отношение за съжаление България е на едно от последните места в ЕС.

САЩ е сред световните лидери в развитието на технологичното предприемачество и подкрепата на стартъпи в областта. По думите на доц. Русков това е така, защото американската икономика е икономика на добавената стойност и познанието – инвестира се в креативния процес, образованието и науката.

През 2008 година е създадена магистърската програма по технологично предприемачество в Софийския университет, която дава начален тласък на редица успешни български стартъпи, закупени в последствие за милиони, разказва доц. Русков. Това означава, че имаме способността да произвеждаме високи технологии в областта на роботиката, селското стопанство, космическите технологии, биотехнологията, медицината, но е необходимо да се инвестира ресурс в това направление.  

България трябва да инвестира повече в науката и образованието, които дават възможност за разработване и комерсиализация на концепции, изтъква доц. Русков. За целта е необходима правна рамка, благоприятна бизнес среда и държавна подкрепа, подчертава гостът.

Обучението по технологично предприемачество, което ще се състои на 17 юли, е насочено към всички хора с интерес към разработката на стартъпи и възможността да станат част от мрежата на технологичните предприемачи, за да споделят идеи и опит.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10