За зациклянето в българската политическа система, което обещава нови избори – разговор в "Нашият ден" със социолога Кънчо Стойчев.
Шанс за положителна промяна в настоящата политическа обстановка няма, смята Стойчев. "В демократичната система основният играч са политическите партии, но нашите не са на висотата на историческия момент и на това, което е необходимо, от национална гледна точка", заявява социологът.
По думите на госта изборите в демократичното общество са заявка за власт от страна на политическите сили, но у нас виждаме, че избраните партиите не могат или не желаят да упражняват властта.
Народът не е виновен за случващото се в политическия живот днес, категоричен е Стойчев и изтъква, че реално не 33%, а 45% от съществуващите българи са упражнили правото си на вот – много повече, отколкото в някои други демократични страни. Причината за наказателното отдръпване на гражданите от изборния процес, според социолога, е разочарованието от големите партии като ПП-ДБ и ГЕРБ.
Политическите партии не говорят за реалните проблеми на българите, а години наред разискват съдебната реформа, която хората не припознават като проблем. Стойчев изразява мнението, че нанесените промени в областта трябва да бъдат отменени на конституционно ниво.
Темата на деня е разцеплението в ДПС – конфликт, който, по думите на социолога, ще доведе до обособяването на две отделни партии. Преди това обаче ще станем свидетели на драматичен челен сблъсък, предрича Стойчев.
"Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно", подчертава гостът.
Като основна фигура в Съюза "Произведено в България", Стойчев коментира и актуалното състояние на българския бизнес. "В България се произвеждат страшно много продукти със световно качество, за които дори не знаем", заявява гостът, но изтъква, че това се случва въпреки, а не благодарение на държавата. По думите на Стоев административната хватка у нас превръща правенето на бизнес тук в абсурдна задача. Въпросите, около които политиката е редно да се обедини, са как се създават блага в България и как се харчи публичният ресурс.
Разговорът завършва позитивно с темата за творящите деца. Конкурсът "Бодлите на таралежите", организиран от фондация "Братя Мормареви", за 18-и път тази есен ще насърчи децата да пишат, съобщава Стойчев – председател на Съвета на директорите на фондацията.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата? Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност. Консултант е на предаването "Законът и..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg