За зациклянето в българската политическа система, което обещава нови избори – разговор в "Нашият ден" със социолога Кънчо Стойчев.
Шанс за положителна промяна в настоящата политическа обстановка няма, смята Стойчев. "В демократичната система основният играч са политическите партии, но нашите не са на висотата на историческия момент и на това, което е необходимо, от национална гледна точка", заявява социологът.
По думите на госта изборите в демократичното общество са заявка за власт от страна на политическите сили, но у нас виждаме, че избраните партиите не могат или не желаят да упражняват властта.
Народът не е виновен за случващото се в политическия живот днес, категоричен е Стойчев и изтъква, че реално не 33%, а 45% от съществуващите българи са упражнили правото си на вот – много повече, отколкото в някои други демократични страни. Причината за наказателното отдръпване на гражданите от изборния процес, според социолога, е разочарованието от големите партии като ПП-ДБ и ГЕРБ.
Политическите партии не говорят за реалните проблеми на българите, а години наред разискват съдебната реформа, която хората не припознават като проблем. Стойчев изразява мнението, че нанесените промени в областта трябва да бъдат отменени на конституционно ниво.
Темата на деня е разцеплението в ДПС – конфликт, който, по думите на социолога, ще доведе до обособяването на две отделни партии. Преди това обаче ще станем свидетели на драматичен челен сблъсък, предрича Стойчев.
"Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно", подчертава гостът.
Като основна фигура в Съюза "Произведено в България", Стойчев коментира и актуалното състояние на българския бизнес. "В България се произвеждат страшно много продукти със световно качество, за които дори не знаем", заявява гостът, но изтъква, че това се случва въпреки, а не благодарение на държавата. По думите на Стоев административната хватка у нас превръща правенето на бизнес тук в абсурдна задача. Въпросите, около които политиката е редно да се обедини, са как се създават блага в България и как се харчи публичният ресурс.
Разговорът завършва позитивно с темата за творящите деца. Конкурсът "Бодлите на таралежите", организиран от фондация "Братя Мормареви", за 18-и път тази есен ще насърчи децата да пишат, съобщава Стойчев – председател на Съвета на директорите на фондацията.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg