Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да запаметяваме информация лесно?

Снимка: Pixabay

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката. Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA.

Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена и дати. Това, по думите на Сотирова, се дължи на високите обороти, на които мозъкът работи непрестанно. За щастие съществуват различни прийоми, които увеличават възможностите на паметта ни.

В основата на всяка мнемонична техника е визуалният образ или асоциацията. Когато мислено преведем дадена текстова информация в изображение, тя много по-лесно остава в паметта ни, пояснява Сотирова.  

Човешката памет бива два вида – краткосрочна и дългосрочна. Първата ни позволява да боравим с информация тук и сега, в рамките на няколко секунди и минути, но нейният капацитет е ограничен. Дългосрочната памет, от своя страна, отговаря за способността ни да придобиваме умения, да съхраняваме опит, спомени и стара информация.

Колкото по-комични или абсурдни асоциации създаваме, толкова по-лесно запомняме дадена информация, заявява Сотирова. Друг интересен метод е възстановката – например, когато отиваме да вземем нещо, но по пътя забравим какво, е достатъчно мислено да извървим пътя обратно. Ароматите също са пряко свързани с паметта. Съществува и методът "Римски лабиринт", при който върху добре познат маршрут наслагваме необходимите задачи за деня. Разделянето по групи с общ признак е друг лесен за прилагане метод.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03