Какво се крие зад прецизното нападение на болницата "Охматдит" в Киев? Какво лежи под останките ѝ? Какво представлява пактът "Украински договор" в помощ на Киев, който бе обявен в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Как пакетът от инициативи, както и ангажиментът за помощ към Украйна, докато надделее срещу агресията на Русия, ще помогне на страната да се справи с решимостта на Кремъл да изтрие културата и самото съществуване на Украйна? В "Мрежата" коментира доц. д-р Велизар Шаламанов, военен експерт.
Да зачеркнеш някого от географската карта
"Това беше целта и тя беше формулирана с неясни термини като "денацификация" и "демилитаризация", но какво означава да отнемеш националната идентичност на един народ и да отнемеш неговата способност да се отбранява – това означава да го зачеркнеш. И ние виждаме цял комплект от античовешки дейности на руската машина, като разрушаване на болници, училища, църкви, театри, пазари, от една страна, от друга страна – отвличане на украински граждани, на деца и практически насилствено осиновяване. И неслучайно има решение на Съда в Хага по този въпрос. Заедно с това наблюдаваме практически хвърляне на фронта на неподготвени хора, на хора-наемници от целия свят, които са готови да се сражават в името на злото. Така че едва ли би трябвало да свеждаме всичко до тази борба между доброто и злото, но изглежда, че все повече тази агресия на Русия в Украйна няма как да бъде описана цялостно и да бъде разбрана, ако не бъде сведена до тези изчистени категории."
Извинението като етична норма
"Няма защо да ходим в Украйна. Вие в българската история чули ли сте извинение на Съветската армия за това, което е извършила, или извинение на БКП за лагерите и изтезанията, за прекършените съдби на поколения българи? Това е идеология и тази идеология е идеология на злото, така че сега, някак си, тя се е вдигнала на още по-високо ниво, за съжаление, в Кремъл. За съжаление дори Руската православна църква е част от това зло в кавички или без кавички. Ако ние тръгнем в тази посока ще стигнем до много тъжни изводи. Важно е да се намери решение и решението минава през три линии:
Първо, всеобхватна военна помощ за Украйна, защото Русия разбира само от военна сила в рамките на принципите на ООН. На второ място, все по-сериозни санкции срещу Русия, така че тя да не може да поддържа тази агресия и включително много ясни санкции за всички, които подкрепят Русия, пък било то и Китай. И на трето място, отворена врата за това Украйна да бъде напълно интегрирана в нашия свободен свят, какъвто е изборът на украинците, след като надделеят в тази война над Русия без никаква заплаха за териториалната цялост и суверенитета на Русия, но с ясно послание, че руснаците ще бъдат изправени пред справедлив съд за военните престъпления, за разрушенията и ще платят за това, защото това е смисълът на справедливостта и на мира."
Западът и войната в Украйна
"Западът това е и България, така че въпросът означава дали в България имаме представа за войната в Украйна? Аз мисля, че имаме недостатъчна представа, но наистина може тази представа да се задълбочи, ако имаме военни кореспонденти, ако имаме повече информация, ако това е разширена тема за нашите изследователски центрове и за нашите институции./.../, но аз съм съгласен със същността на вашия въпрос, защото в него става дума за човешкото разбиране на тази война, защото в крайна сметка, ако ние не можем да проявим съчувствие, състрадание, емпатия към тези хора, които страдат, ние никога няма да можем да вземем правилното решение. Когато не взимаме правилните решения, можем да се окажем в ситуацията на Украйна един ден и тогава на нас наистина няма да има кой да ни помогне.
Обществото в България има много сериозен проблем с емпатията, според мен, въпреки че много хора у нас, както и Украинското посолство, полагат неимоверни усилия, включително с посланията на художници, на писатели, на поети, на хора от киното, да стигнат до сърцето на българите, но все още и то главно поради сгрешената стратегическа комуникация на най-високо ниво – президент - парламент, в някаква степен и Министерски съвет – все лидери на мнения в България, хората са по-скоро разделени, отколкото обединени в емпатията си към жертвата и в желанието доброто да надделее и злото да бъде изкоренено от нашия живот."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Егор Кучерук, The Kyiv Indеpendent
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..
В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание. Фестивалът е поставил акцент и върху..
"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg