Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Група "ЕврАзия"

Богатство, древност и съвременна енергия в българската народна музика

Група ''ЕврАзия''
Снимка: БНР

Богатство и древност в българската народна музика със съвременна енергия, вплетена в елементи от джаз и рок от Балканите и Близкия изток. На територията на "Terra Култура" музикантите от група "ЕврАзия" разказват за своята спонтанна, автентична и вдъхновена среща в света на етно музиката. Омайват ни и с изпълнения на живо.

Всеки от тях е уникален в своя талант, но духовно свързан с останалите. В студиото на предаването са Атанас Гендов – уд, китара; Мартин Бейран – вокал, тар, тумбак; Димана Крумова – вокал, перкусии; Яна Христова – перкусии; Константин Кучев – цигулка, гъдулка и средновековния инструмент хърди-гърди.

В разговора се включва и Анатоли Костов, който събра музикантите по време на филмовия фестивал в с. Ръждавица.

Културният код на две древни цивилизации се преплита в репертоара на талантливите музиканти. От една страна, българската фолклорна традиция, неразривно свързана с духа на Балканите, от друга страна, богатството на персийската култура и светоусещането, което носи суфизма.

Един от членовете на групата, Мартин Бейран, е роден с името Саид в днешен Иран. От 21 години живее в България, където превежда древни музикални послания за съвременната публика. Мартин свири на музикалния инструмент тар, който съществува вече 3000 години, без да изменя същността си.

Константин Кучев, от своя страна, владее средновековния инструмент хърди-гърди, известен и като "старото колело". Инструментът е интересна комбинация от струни и клавиши и крие в себе си тайната на безкрайния тон, разказва Кучев.

Димана Крумова е вокалът на формацията – млада и светеща, тя изпълнява фолклор, рок, джаз и с голямо вдъхновение споделя своята частица талант с цялото – група "ЕврАзия".

Яна Христова познава персийската култура и като изследовател. Тя е член на групата от две седмици, но споделя за мигновената лекота на общуване със своите колеги.

Слушаме мистичното изпълнение на песента "Ясен месец веч изгрява" – на  български, гръцки и персийски.

Музикантите дебютират заедно през 2023 година със "Симфониета" – Враца. С диригента на "Симфониета" Бистра Диляноф и хореографа Адриана Кацарова група "ЕврАзия" подготвя поредица от концерт-спектакли през следващата година.

Чуйте целия разговор, изпълнен с музика, в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чавдар Ценов

Чавдар Ценов с премиера на нов роман

В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..

публикувано на 23.01.25 в 15:45

Национален културен компас – 23 януари

В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте: 

публикувано на 23.01.25 в 13:23

Проявите на сецесиона у нас в изложбата "Българският Модерн" в Русе

В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..

публикувано на 23.01.25 в 11:53

Националният исторически музей представя над 1400 находки от 2024 година

Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..

публикувано на 23.01.25 в 10:42

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта навсякъде с фотоконкурс

Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..

публикувано на 23.01.25 в 09:03