Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деветте слона, които превръщат София в артистична сцена

Снимка: "Девет слона"

В разгара на лятната програма за изкуство в града "Девет слона", която продължава до 21 юли в София, в "Нашият ден" разговаряме с нейния куратор Виктория Драганова от пространството Swimming Pool.

Английският израз "слонът в стаята" се отнася до онези очевидни неща, за които не говорим – такова е може би изкуството в градска среда. Ето как създателите на проекта избират неговото име – а и слонът е симпатично животно.

Поетът Стефан Икога е разпилял парчета от свои стихотворения в девет градски локации и е допринесъл за визуалното и текстово общуване на проекта с публиката по един нестандартен начин, описва Драганова.  

"Желанието ни е да отправим една покана и провокация към артистите да излязат извън музейното и галерийно пространство, да отидат на улицата, сред хората. Това е покана към хората да повярват, че изкуството е невероятно и ценно", споделя Драганова.

Кураторът разказва за една от изминалите инициативи, реализирана в квартал Гевгелийски в партньорство със "Зелена линия София". Освен концерт на младежка група се е заформила и дискусия с жителите на квартала за потенциала на изоставените железопътни линии като място за отдих и култура.

Друга любопитна инициатива се намира в ж.к. "Гео Милев", където площадката в едно междублоково пространство се превръща в пространство за съвременно изкуство чрез един QR код, разказва Драганова.

"Девет слона" предлага множество микросъбития – разходки ,срещи, разговори, театър, музика, пърформанс – като целта на всяко от тях е да се свърже с общности от отделни квартали. Галерията Swimming Pool, като място с поглед към цяла София, е отправната и финалната точка на проекта.

Тази вечер от 20:30 ч. в ж.к. "Младост" Тодора Радева ще проведе една поетична и вълнуваща разходка, част от градската поредица "Литературни маршрути".

Утре (18 юли) в книжарница "Светофар" архитектът Виктор Дамов ще представи "Червената книга на София" – за онези заведения, кина, културни пространства, които изчезват, а носят толкова спомени в себе си.

Отново утре в пасажа срещу Съдебната палата Славена Петкова ще представи провокативната инсталация "Първо любов, после всичко останало".

Цялата програма на "Девет слона" можете да намерите тук!

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Павел Койчев – "Той и Тя" на крайбрежната алея на Созопол

Две внушителни 4-метрови фигури – мъжка и женска – изпълват окото на крайбрежната алея на Созопол. Созопол – който вече е Аполония и посреща за 40-и път Празниците на изкуствата. Тези фигури са замислени и направени в умален мащаб преди няколко години – още тогава за море.  Фигурите са от стиропор, облечени са с полиестерна смола. Цветът е сребърен..

публикувано на 28.08.24 в 16:25
Греди Асса

Виталният дух на срещата на водата и въздуха – Греди Асса на "Аполония"

Художникът Греди Асса представя на "Аполония" в Созопол своята нова изложба "Пътувания: острови, морета". Това е 40-ото издание на Празниците на изкуствата.  Творбите в експозицията са създадени специално за събитието. Подборът е специален. Тематиката е морска, а от творбите лъха ефирност и почти акварелност в маслените бои. Ето какво споделя творецът..

публикувано на 28.08.24 в 15:45

За белите петна и тъмните ъгли в съвременната българска история на изкуството

В предаването "Какво се случва" този път се разказва за това, което вече се е случвало. И по точно – за белите петна и тъмните ъгли в историята на българското изкуство от близкото минало – близкото несвършващо междувековие.  Променя ли се реалното положение в изкуството от тази недоосветеност? Защо съдбата на някои автори е като да са изтеглили "късата..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Владимир Люцканов

Владимир Люцканов: "Аполония" е низ от причудливи и луди случки

Владимир Люцканов – актъор, сценарист и режисьор, един от първите аполонци – си припомня в "Нашият ден" първите стъпки на "Аполония" и любими фестивални моменти. Люцканов е бил сред координаторите на "Аполония" още през втората година от нейното съществуване. Работата е била денонощна и изпълнена с ентусиазъм и куриозни случки. Люцканов..

публикувано на 28.08.24 в 09:08

Изложба с произведения на Наум Хаджимладенов в София

През лятото на 2024 година се навършват 130 години от рождението на изтъкнатия български художник, живописец и график Наум Хаджимладенов (1894 -1985 г.). Годишнината се отбелязва с възпоменателна изложба в Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" в родния град на твореца Самоков и столичната галерия Artmark . Наум Хаджимладенов е един от..

публикувано на 27.08.24 в 08:10