Кунцю операта е сред най-обичаните китайски традиционни опери, които продължават да вълнуват зрителите и до днес. От 2001 година древната музикална драма е включена в списъка на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството. На нейния "език" са направени някои от най-големите китайски класически произведения.
Спектаклите в този жанр очароват със своята елегантна мелодия и красиви поетични текстове, които възпяват мъдростта и красотата на природата.
Лятната културна програма на Китайското посолство у нас предложи на българските зрители среща с изкуството на Кунцю операта.
Гу Хаохао (Gu Hao Hao) изнесе лекция на тема "Как ще усетиш очарованието на пролетта, ако не посетиш градината?" – въведение в изкуството на традиционната музикална драма Кунцю в Китайския културен център в София. Той е държавен артист Първа степен, заместник-председател на Шанхайската асоциация за литература и изкуство, председател на Асоциацията на драматурзите в Шанхай, президент на Центъра за оперно изкуство в Шанхай, директор на Шанхайската трупа за кунцю опера, магистър по изящни изкуства.
Българските зрители имаха възможност да гледат на сцената на театър "Българска армия" и спектакъла "Среща сред цъфналите праскови", част от програмата на Световен театър в София.
Театралният критик проф. Калина Стефанова разказа в "Артефир" за незабравимото изживяване и тази първа среща с традиционната музикална драма Кунцю, както и за събитията, свързани със сценичните изкуства.
Културната програма се организира във връзка с 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Китай и България.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg