Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73 вече 4 месеца изправя жителите на района пред усещане за безизходица. Какви проверки са извършили институциите – в "Законът и Темида" разглеждаме частния случай на Велина Иванова от София.
След отправена покана към представител на община "Възраждане", чуваме писменото общинско становище, адресирано до предаването.
"Това е казус безизходица. От 4 месеца не срещаме никакво съдействие от община "Възраждане". Безброй сигнали сме подали със съседите, никой не ни обръща внимание. Местната администрация има едни твърдения за незаконен строеж. Казват, че е по чл. 93 в Наредба №7 към ЗУТ и че е леко слънцезащитно покритие.", разказва Иванова.
Иванова описва въпросната постройка, която граничи с нейния собствен имот. Става дума за тераса от 43 кв. м, която съседът е покрил с масивна дървена конструкция, керемиди, дограма, и 12 прозореца. Постройката се отводнява чрез улуци в имота на Иванова, като вече има топлоизолация и прокарано електричество.
Представителят на община "Възраждане" от отдел "Контрол по строителството" Христо Ковачев не обръща необходимото внимание на подадените сигнали. Недоволните съседи получават внимание единствено от РДНСК и инж. Чурилков, който изпраща служители за полева проверка. Тяхната констатация е, че постройката не е "леко слънцезащитно покритие", представлява масивна дървена конструкция.
Това, което Иванова и нейните съмишленици изискват, е да бъде организирана съвместна полева проверка, както и да бъде установено каква е наличната документация за извършване на строителство, на какви норми отговаря постройката и на какъв принцип е одобрена.
Иванова споделя, че е подала цели 23 сигнала – до общинската администрация, до кмета и заместник-кмета на район "Възраждане", до ДНСК и РДНСК, до дирекция "Общински строителен контрол". Сигнализирана е и дирекцията, отговаряща за паметниците на културата, тъй като имотът е в непосредствена близост до Дюлгерското здание, подчертава Иванова.
"Местната администрация се опитва всячески да узакони вече построения незаконен строеж. Институциите бездействат – опитват се да бъдат полезни на нарушителя.", смята Иванова и добавя, че беззаконието трябва да си отиде.
След отправен въпрос от страна на БНР до ДНСК, Дирекцията изпрати мейл със становище, относно незаконното строителство на бул. "Христо Ботев" № 73. ДНСК уверява, че ще бъде извършена съвместна проверка заедно със служители на Столична община, дирекция "Общински строителен контрол" и район "Възраждане". В рамките на 10 работни дни след извършване на проверката предаването ще бъдат обявени резултатите от нея.
От община "Възраждане" отговарят на постъпилото запитване с писмо. Отговорът гласи, че във връзка с постъпили жалби за незаконно строителство са извършвани проверки на място от страна на администрацията и на Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" към Министерството на културата. Съставен е протокол с указания за незабавно спиране на строителните дейности до получаване на положително становище от Министерство на културата. Работна група от район "Възраждане" е в процес на преразглеждане на преписката и всички новопостъпили документи.
"Законът и Темида" ще продължи да следи казуса през първите дни на месец септември.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg