Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73 вече 4 месеца изправя жителите на района пред усещане за безизходица. Какви проверки са извършили институциите – в "Законът и Темида" разглеждаме частния случай на Велина Иванова от София.
След отправена покана към представител на община "Възраждане", чуваме писменото общинско становище, адресирано до предаването.
"Това е казус безизходица. От 4 месеца не срещаме никакво съдействие от община "Възраждане". Безброй сигнали сме подали със съседите, никой не ни обръща внимание. Местната администрация има едни твърдения за незаконен строеж. Казват, че е по чл. 93 в Наредба №7 към ЗУТ и че е леко слънцезащитно покритие.", разказва Иванова.
Иванова описва въпросната постройка, която граничи с нейния собствен имот. Става дума за тераса от 43 кв. м, която съседът е покрил с масивна дървена конструкция, керемиди, дограма, и 12 прозореца. Постройката се отводнява чрез улуци в имота на Иванова, като вече има топлоизолация и прокарано електричество.
Представителят на община "Възраждане" от отдел "Контрол по строителството" Христо Ковачев не обръща необходимото внимание на подадените сигнали. Недоволните съседи получават внимание единствено от РДНСК и инж. Чурилков, който изпраща служители за полева проверка. Тяхната констатация е, че постройката не е "леко слънцезащитно покритие", представлява масивна дървена конструкция.
Това, което Иванова и нейните съмишленици изискват, е да бъде организирана съвместна полева проверка, както и да бъде установено каква е наличната документация за извършване на строителство, на какви норми отговаря постройката и на какъв принцип е одобрена.
Иванова споделя, че е подала цели 23 сигнала – до общинската администрация, до кмета и заместник-кмета на район "Възраждане", до ДНСК и РДНСК, до дирекция "Общински строителен контрол". Сигнализирана е и дирекцията, отговаряща за паметниците на културата, тъй като имотът е в непосредствена близост до Дюлгерското здание, подчертава Иванова.
"Местната администрация се опитва всячески да узакони вече построения незаконен строеж. Институциите бездействат – опитват се да бъдат полезни на нарушителя.", смята Иванова и добавя, че беззаконието трябва да си отиде.
След отправен въпрос от страна на БНР до ДНСК, Дирекцията изпрати мейл със становище, относно незаконното строителство на бул. "Христо Ботев" № 73. ДНСК уверява, че ще бъде извършена съвместна проверка заедно със служители на Столична община, дирекция "Общински строителен контрол" и район "Възраждане". В рамките на 10 работни дни след извършване на проверката предаването ще бъдат обявени резултатите от нея.
От община "Възраждане" отговарят на постъпилото запитване с писмо. Отговорът гласи, че във връзка с постъпили жалби за незаконно строителство са извършвани проверки на място от страна на администрацията и на Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" към Министерството на културата. Съставен е протокол с указания за незабавно спиране на строителните дейности до получаване на положително становище от Министерство на културата. Работна група от район "Възраждане" е в процес на преразглеждане на преписката и всички новопостъпили документи.
"Законът и Темида" ще продължи да следи казуса през първите дни на месец септември.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg