Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съветите на адвоката:

Допустимо ли е искането за отлагане връчването на втория мандат от президента?

Д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

В "Законът и Темида"  дългогодишният консултант на предаването д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, отговаря на слушателски въпроси в ефир.

Допустимо ли е искането за отлагане връчването на втория мандат от президента?

В отговора си д-р Колев се позовава на чл. 99 от Конституцията – разпоредбата, която овластява президента да връчи първи, втори и трети проучвателен мандат за съставяне на правителство при положение, че предходните мандати са били неуспешни. По думите на юриста в това поле се срещат две генерални концепции за функцията на президента.

От една страна, президентът трябва да е балансьор в усилията за съставяне на правителство. В този смисъл, ако политическите субекти се нуждаят от време, за да намерят пресечна точка между своите политики, е допустимо президентът да осигури това допълнително време за постигане на консенсус.

От друга страна, когато парламентарните групи не са съгласни помежду си с политиките, които отстояват, следва президентът да разпусне това Народно събрание, което не може да излъчи правителство, и да насрочи нови избори.

От сблъсъка на тези две концепции се определя така наречения "разумен срок", пояснява д-р Колев.

По думите на юриста 2-3 месеца на пръв поглед е твърде дълъг срок, но в случай, че субектите действително са в разгара на преговори и се очертава възможност за консенсус, президентът би могъл да допусне такъв срок.

"Това е изключителна рядкост и следва на президента да му се дадат доказателства за случващи се усилия за бъдещо правителство.", подчертава д-р Колев.

Отсрочката, която се иска преди връчването на втория мандат, дали се основава на промените в Конституцията от миналата година?

Цялата процедура по връчване на първи, след това на втори и накрая на трети проучвателен мандат е определена от самото приемане на Конституцията през 1991 година, отговаря д-р Колев. Промените касаят единствено и само служебното правителство, когато нямаме редовно правителство дори и след третия опит, допълва юристът.

Предстоят ли избори? 

Според д-р Колев най-вероятно се задават нови избори, но това е същността на демокрацията. "Това е един легитимен начин да излезем от създалата се ситуация.", изтъква юристът.

Повече чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30