Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радостина Енчева и Поликсения Петрова:

Елате в Балчик, за да се влюбите в Белия град

Радостина Енчева, Мария Мира Христова и Поликсения Петрова (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Белият град е територията на "Terra Култура" в това издание на предаването. В един разговор за историята, древността, туристическите маршрути и образователните програми в Балчик и региона участват Радостина Енчева, директор на Историческия музей, и с Поликсения Петрова – негов уредник.

"Ако искаме да променяме настоящето и бъдещето, хората, които могат да го направят, са децата. Разгърнахме мащабно образователните си програми след корона вирус пандемията.", заявява Петрова и споделя повече за инициативите, които привличат младото поколение в музея.

"Музеят като образователна среда" е проектът, който Историческият музей на Балчик стартира, за а привлече деца и ученици от детските градини и училища в района. Една от интересните музейни инициативи  е възстановката на войнишка клетва. В демонстрацията се включват военни от Националния военен университет "Васил Левски" във Велико Търново, разказва Петрова.

Историческият музей решава да направи децата не само свидетели, но и участници в исторически възстановки, изтъква Петрова. Учениците стават част от пресъздаването на хайдушка клетва. Облечени във възрожденски дрехи, децата слушат урок за революционното движение, научават, че свободата се отстоява всеки ден, а след това биват благословени от свещеник.

В Етнографската къща на Балчик учениците участват в обредни възстановки, свързани с Бабинден и Сирни заговезни.

Храмът на Кибела и археологическата експозиция на Дионисополис също са включени към образователните програми. Регионалният исторически музей работи съвместно със Софийския музей, който е подновил разкопките в късно античната крепост. Учениците имат възможност да опознаят археологията на терен, напътствани от преподавателите от СУ д-р Чавдар Кирилов и д-р Румяна Колева, разказва Енчева.

Двете гостенки на "Terra Култура" начертават един мислен маршрут за всички бъдещи посетители на Балчик. Разбира се, отправната точка е Регионалният исторически музей, който предлага интересна експозиция, както и кратки образователни филми за другите обекти в района.

Срещу музея се намира Етнографската къща, която пресъздава градския и селския бит в региона, както и красива колекция от накити.

Следващата точка в културната обиколка може да бъде Художествената галерия – красива сграда с вълнуваща колекция платна, някои от които СГХГ подарява през 80-те години.

Село Оброчище до Балчик също предоставя възможност за пълноценен отдих. Там се намира текето "Ак Язълъ баба – Св. Атанасий".

Поликсения Петрова отправя покана към слушателите: "Елате в Балчик, за да се влюбите в Белия град."

Радостина Енчева допълва, че в миналото Дионисополис е бил град с политическа и икономическа значимост, а в бъдеще тепърва ще чуваме повече за Балчик.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29