Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България.
Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско лидерство в дигиталната ера, където Симеонова ще бъде панелист в сесия, посветена на младите европейски лидери.
Дами от България с интерес към предприемачеството могат да кандидатстват за участие в лятното и зимното издание на Училището по женско лидерство, което се провежда във Варшава. Програмата е на Европейската лидерска академия и предоставя пълни стипендии на дами от страни членки на ЕС, както и от Украйна, пояснява Симеонова, която изразява надежда да вдъхнови българките да участват в проекта.
Изискване към всички жени, кандидатсващи по програмата, е образование или предходен опит в технологичната сфера, подчертава гостът. Владеенето на английски език е задължително условие. Повече информация за Училището по женско лидерство може да бъде намерена тук.
Училището ще предостави една палитра от знания, изтъква Симеонова. Сред лекторите ще има представител на BBC, който ще разкрие тайните на публичното говорене – едно от важните лидерски умения в предприемачеството. Участие ще вземат инвеститори, както и представители на европейски институции, фондове за рисков капитал, бизнес ангели. Политически фигури ще говорят за международните бизнес взаимоотношения.
Целта на Европейския съюз за периода 2021-2027 година е жените да бъдат включени равностойно в технологичната революция, заявява Симеонова. Възможностите за това са много, а различни центрове и спомагателни институции предоставят консултации.
Симеонова споделя със слушателите на предаването за няколко текущи програми, насочени към женското лидерство и младото предприемачество.
Европейският съвет по иновации е отворил Женска лидерска програма, която предлага менторство и подкрепа на жени със стартиращи бизнес планове. В момента е актуално кандидатстването по програмата.
Европейски награди за жени иноватори е още една възможност за жените да получат подкрепа в сферата на социалното предприемачество, насочено към положителни обществени и екологични промени.
До 20 септември може да се кандидатства и в конкурса за младежи (18–25 г.), желаещи да стартират компания. Конкурсът е част от Европейската седмица на малките и средните предприятия.
Симеонова обръща внимание на това, че ЕС е създал мрежа от организации, подкрепящи малките и средните предприятия. Организациите, представляващи тази мрежа в България, са 15 на брой, ситуирани в градовете Бургас, Варна, Габрово, Пловдив, Русе, София и Стара Загора. Всеки, който желае безплатна консултация и съдействие в кандидатстването по програма за европейско финансиране, може да се обърне към една от тези организации.
Равносметката, която Симеонова прави в качеството си на депутат, гласи: "Парите ги има, възможностите са тук. За 17 години членство в Европейския съюз политиците не са успели да убедят българите, че ползите са достъпни за всички."
Политическата класа трябва да доближи тези възможности до обществото, да покаже, че те не са предназначени за малък кръг от хора, призовава Симеонова. Европа инвестира в предприемачите, за да бъде ЕС по-конкурентен, подчертава гостът.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg