Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

| обновено на 23.07.24 в 12:38
Снимка: БТА

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве? В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно ролята на ИИ в медицината.

Дарислав Николов отбеляза, че изкуственият интелект може много бързо да измести качеството на нашата работа. "Човешкият фактор липсва при изкуствения интелект, за да може да извлечем максимално позитиви, трябва да работим успоредно с напредващите компютърни науки. Работата на човешкото и компютърното може да доведе до много по-добри резултати", сподели той.

Той подчертава, че ИИ има потенциала да събира и обработва информация със светкавична бързина, което го прави незаменим помощник в диагностичните процедури. "Изкуственият интелект може да събере база информация за секунди, да я обработи и да я предостави на готово при конкретно поставен въпрос", казва д-р Николов.

Особено внимание се обръща на ролята на ИИ в онкологията. Според Николов в медицината най-много ИИ се използва най-вече за диагностика и откриване на начални стадии на онкологични заболявания. Той "подкрепя използването на ИИ в диагностичните процедури с две ръце“, но подчертава, че човешкият фактор остава изключително важен. "Човешкият фактор е много важен, компютърът не може да замени емпатията и емоциите, а за пациента е много важно да се чувства разбран“, отбелязва той.

Въпреки напредъка в технологиите д-р Николов не вярва, че ИИ ще съкрати времето за обучение и учене на медицински специалисти. "ИИ няма да съкрати ученето и обучението, но е възможно да го улесни", заключава той.

Изглежда, че бъдещето на медицината ще бъде комбинация от човешка експертиза и технологични иновации. С правилното използване на ИИ, медицината има потенциала да достигне нови висоти в диагностицирането и лечението на заболявания, като същевременно запазва човешката съпричастност и разбиране, които са толкова важни за пациентите.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радослав Бимбалов: В България няма политическа криза, а заложническа

Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..

обновено на 26.12.24 в 13:24

Тони Маринова: Новата година и посланията на слънчевите деца

Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..

публикувано на 26.12.24 в 11:06

Юбилейна година: Витоша празнува 90 години като природен парк

Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..

обновено на 26.12.24 в 10:46

Каква беше отиващата си 2024 година за Балканите?

Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..

публикувано на 26.12.24 в 10:35

"Трима мъже за Вилма" – Коледен роман с писма вместо шоколадови изненади

В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..

обновено на 26.12.24 в 09:35