Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осмо издание на Фестивала на етносите 2024 в Котел

4
Снимка: БТА

На 26 юли в парк "Изворите" край Котел се открива традиционният Фестивал на етносите, багрите и котленския килим. От 2016 година организатор на събитието е Община Котел. 

"Осмото издание на фестивала е тази година. Амбицията първата година беше да покажем богатата палитра от цветове на котленските килими, както и богатството на четирите етноса, представени в региона ни, представени в импровизираните ни села", заявява в ефира на БНР и предаването "Следобед за любопитните" Коста Каранашев – кмет на Котел. Философията на фестивала, според него, е да се покажат бита, обичаите, носиите и храната на тези етноси – българския, турския, каракачанския и ромския. 

Всичко това се случва сред зеленината на парк "Изворите", където се представят и повече от 25 котленски килима. Уникалният фестивал е вдъхновен от пъстрия котленски килим, който се тъче на вертикален стан. Друга важна негова особеност е, че той комбинира успешно различни занаяти, изложения, демонстрации, ритуали, кулинария, литература, изкуство, танци, музика, багри и килими. 

През краткия период на своето съществуване Фестивалът може да се похвали не само със значителна посещаемост, но и с богата и разнообразна програма. "В някои от селата все още по-възрастните жени тъкат и багрят по старите начини", уточнява кметът Каранашев. 

По време на двудневия фестивал ще бъде представена и куклата "Котленчето" – това е фестивална кукла, в чийто образ се превъплъщава богинята Арахне. "Според гръцката митология гръцката богиня Атина Палада завижда за тъкаческите умения на жената и я превръща в паяк – арахне", разяснява Каранашев. 

"За 26 и 27 юли край Котел се организират много прояви и за децата, за да бъдат приучени и те към изконните традиции в региона. 

Общинските служители са изработили "сладка къща" с много изненади за малчуганите", става ясно от разговора в предаването "Следобед за любопитните".

Целия разговор на Ани Костова с кмета на Община Котел Коста Каранашев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БТА и Община Котел
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04