Живеем във време, характерно с най-висока продължителност на живота. Може да се каже, че сме по-здрави сме, по-сити и по-трудово облекчени от всякога. В Деня на радостта (24 юли), посветен на красотата в човешкото битие, в "Нашият ден" търсим рецептата за щастие.
На въпроса какво ни прави щастливи, повечето от нас биха отговорили – близките хора, красотата на природата, хубавата книга, интересният филм, проявите на добрина.
Въпреки всички причини за радост, които ни заобикалят, депресивно-тревожните разстройства се увеличават. Около радостта, наличието или липсата ѝ съществуват множество обяснения, но някои от тях са общовалидни.
От невробиологична гледна точка съществуват четири невротрансмитера, които се отнасят за радост – допамин, серотонин, окситоцин и ендорфини. Първите два могат да бъдат увеличени по естествен път чрез физически упражнения, разходки навън, подходяща и пълноценна диета, както и чрез свързване с други хора и изграждане на взаимоотношения. Може да се каже, че това е рецептата на радостта. Тя е универсална и базирана на добре изследвани факти, свързани с нашите настроения.
Интересен повод за размисъл е последният от изредените фактори – изграждането на взаимоотношения. Доказано е, че принадлежността, било то и към малка общност, е фактор за човешкото благополучие и удовлетворение.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..
В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg