Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аркади Шарков

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

Снимка: ЕКИП

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод.

В Lege Artis се включва Аркади Шарков, икономист в областта на здравеопазването и член на ЕКИП, за да сподели заключенията от анализа.

Повод за публичния сравнителен анализ, по думите на Шарков, са шумните политически битки на тема дали частните болници трябва да провеждат обществени поръчки, или не трябва, както и нерегламентираната наказателна процедура от страна на ЕК спрямо България.

Сравнителният анализ сочи, че в Германия, Австрия и Холандия – страни за пример в икономическо и правно отношение – частните лечебни заведения не провеждат обществени поръчки, заявява Шарков.

На отправеното запитване от страна на ЕКИП, относно аргументацията на идеята частните болници да бъдат вкарани в обхвата на Директивата, ЕК не дава задоволителен отговор, изтъква Шарков и допълва, че България, от своя страна, има аргументи да се бори за изключването на частните заведения от тази директива.

Болниците от частен характер не получават държавно финансиране по смисъла на това, което съдът на ЕС определя. Държавно финансиране, по принципите на европейското право, е такова, при което финансови средства се присъждат без конкретна насрещна престация. Частните болници обаче получават финансиране на базата на извършена вече дейност, подчертава Шарков и допълва, че няма как това да са публично-правни организации, при положение че сами понасят риска от фалит.

По думите на анализатора правното решение частните болници да бъдат обект на Закона за обществените поръчки, би било нонсенс, който разрушава смисъла на частната собственост в България.

Разговорът се пренася в полето на проектите в здравеопазването, предвидени от Плана за възстановяване и устойчивост. Министерството на здравеопазването би трябвало да извърши инвестиции в следните направления – модернизиране на болничните заведения, осъвременяване на психиатричната помощ, обособяване на центрове за интервенционална диагностика и ендоваскуларно лечение на мозъчно-съдови заболявания, спешна медицинска помощ по въздух, създаване на национална цифрова платформа за медицинска диагностика и развитие на амбулаторните грижи. По пет от шестте планирани инвестиции няма извършени разходи до момента. Единствено около 31 млн. лв са разходвани за авансови плащания за хеликоптери и наземно оборудване.

Изпълнението на политиките, заложени в плана, по думите на Шарков, се бави драстично поради непостоянния характер на политическия живот в България. Следващият министър на здравеопазването ще има нелеката задача да придвижи голяма част от тези проекти към тяхното реализиране, заявява Шарков.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10