Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международният фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River за шести път

Снимка: @Debnevo.Jam

Предстои шестото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River, което ще се проведе в село Дебнево, община Троян. Основател на форума и участник в музикалната програма е Вероника Тодорова.

Началото ще бъде на 31 юли в двора на Основно училище "Иван Вазов" в село Дебнево, където ще се представят децата от музикално-социален проект "Музиката вместо Улицата" (Сливен) и "Мултикултурелен оркестър Гисен" (Германия) под ръководството на маестро Георги Калайджиев.


На 1 август в двора на църквата "Св. Петка" в село Дебнево ще звучи "Танго меса" на Мартин Палмери. Солист е Вероника Тодорова, а гости са общинският хор "Гена Димитрова" в Плевен и щрайхквинтетът на Плевенската филхармония с диригент Георги Милтиядов.

На 2 август в местността Лъка ще прозвучат изпълнения на секстета Echoo Balkan Samba и на етно-фюжън формацията Shaka Zulu Orchestra на композитора и пианист Минко Ламбов.

На 3 август отново в местността Лъка ще има изпълнения на Душан Петрович (Сърбия) с джаз фюжън концерта From April to December и октет от популярни сръбски музиканти. Фестивалът ще бъде закрит с проекта "В света на музиката" на Плевенската филхармония със солисти Веско Ешкенази (цигулка), Вероника Тодорова (акордеон) и диригент Георги Милтиядов.

На 2 и 3 август ще бъдат показани късометражни филми, селектирани във фестивала "От Балкана до звездите".

Подробности от разговора на Велин Манов с Вероника Тодорова в "Артефир" можете да чуете в звуковия файл:


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" канят на камерен концерт – "Пътищата на любовта"

Сопраното Антония Раднева, баритонът Алек Аведисян и пианистът Фридеман Зайцер представят на 30 септември камерния концерт "Пътищата на любовта". Около половината песни в програмата са на Шуман, другите – на цяла плеяда френски композитори: Дюпарк, Бизе, Форе, Шосон, Равел и Пуленк. "Потопете се в една вечер, изпълнена с поезия, страст и фин..

публикувано на 30.09.25 в 14:26

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 октомври 2025

1 октомври Свири Симфоничният оркестър на Словенското радио и телевизия с диригент Оскар Йокел. 3.00 часа – Йохан Себастиан Бах, (1685-1750), Антон Веберн (аранжимент), Ричеркар за шест гласа из "Музикална жертва", BWV 1079.  3.10 часа – Франсис Пуленк (1899-1963), Концерт за орган, тимпани и струнни в сол минор, FP 93. Солисти: Оливие Латри (орган) и..

публикувано на 30.09.25 в 09:33

Авторски концерт на Александър Кандов

В авторския си концерт композиторът Александър Кандов се връща четиридесет години назад във времето, когато е живял и работил България. В програмата са включени квартет "Фламенко", квартет "Фрагменти" и "Варианти". Квартетът "Фламенко" е свързан с увлечението на Кандов по музиката на Пако де Лусиа. В младежките си години Кандов е чул китариста..

публикувано на 29.09.25 в 14:55
Теодора Церовска и Неолина Пелова (вдясно)

Музиката е игра с Неолина Пелова

Неолина Пелова завършва висшето си образование през 1984 г. – специалност "пиано". Като ученичка в НМУ „ЛюбомирПипков“ е носител на 2-ра награда в конкурса за пианисти гр. Мидълсброу, Англия (1976 г.) и 5-а в гр. Сенигалия - Италия (1977г.). Нейни преподаватели са: Соня Желева,Флоренция Русчева и Антон Диков. От 1988 година Неолина Пелова е..

публикувано на 29.09.25 в 14:05
Найден Тодоров (в ляво) и Милен Митев

БНР подписа договор за сътрудничество със Софийската филхармония

Генералният директор на БНР Милен Митев и директорът на Софийската филхармония Найден Тодоров подписаха договор за сътрудничество. Съгласно него, Радиото има право да използва зала "България" през предстоящия концертен сезон. Партньорството между двете най-големи музикални институции у нас се осъществява само два дни преди Световния ден на..

публикувано на 29.09.25 в 12:29