Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

| обновено на 26.07.24 в 13:46
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.
Снимка: БНР

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост.

"Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски приказки, и обещава да завладее сърцата на всички, които обичат да мечтаят и откриват нови светове.

В книгата родителите на Гошко и Мими, главните герои, проучват пътните карти и чертаят планове за следващото си приключение. Докато те планират, любопитните деца се взират в смълчаното море и чакат с нетърпение. Те знаят, че морето само привидно мълчи. През нощта то не спи, а отваря вратата на тайния си живот и разказва на сънуващите. Водата, макар и да изглежда обикновена, крие в себе си множество тайни, вълшебства и мъдрост. Чрез страниците на тази книга, малките читатели ще разберат, че водата може да бъде суха и ще открият, че целият морски свят е населен със същества, които донякъде приличат на нас – те имат свой език, мислят, чувстват, страдат и обичат. Един умен и добър делфин винаги е готов да помогне на изпаднали в беда земни деца, откриватели и мечтатели.

В предаването "Нашият ден", в рубриката "Разговорът", Лилия Старева сподели повече за вдъхновението за "Морски приказки". Тя разказва за 9-годишните герои и техния приятел – делфин, които имат неограничена фантазия и възможности да пътуват и мечтаят в сънищата си.

Старева обяснява, че водата, според героите, е жива, защото в нея присъстват различни царства и същества. Изборът на имената на героите също не е случаен – Мария е най-разпространеното и най-святото женско име, а Георги е символ на победоносец и герой.

Децата в приказките на Старева приемат своите приключения като истина. Героите в книгата побеждават, но не със сила, а с любов и чувство за дълг да защитават. В края на романа, Гошко се превръща в Георги, който има силата да прекръсти един принц от Злотан в Златан и да му вдъхне златна доброта.

"Морски приказки" вече може да бъде намерена в книжарниците и обещава да стане любимо четиво за всички, които обичат магичните светове и приключенията.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Факти и художествената измислица - могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46