Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоян Георгиев:

Изкуственият интелект и новите устройства могат да са полезни при определени условия

Стоян Георгиев
Снимка: БНР

"В зората на айфоните, тъй като и аз бях пленен от новите технологиите, когато децата ми бяха 12-13 годишни, за първи път им дадох възможност да се докоснат до дигитални устройства, но сега, при децата от "Z" поколението, тази граници се смъква много и днес нормалното общуване лице в лице е вече непознато за младите", заяви в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Георгиев, семеен консултант, създател на "Semeistvo bg" и  Асоциацията за интензивно семейно консултиране. 
Изследванията, които се правят през последните години, според него, показват, че прекомерната употреба на дигитални устройства, намалява възможността на децата да се концентрират и фокусират, намалява способността им да се потопят в четения текст и да го осмислят, често води до притъпяване на способността им да възприемат реалността, а от там и повишената агресивност, често децата развиват и зависимост към определени видеоигри, а това води до затруднения в социалния живот на подрастващите.  
"Всеки родител трябва да умее да прави разлика между пасивното възприемане на стимули, които се появяват от екрана, и активното присъствие във виртуалната среда, тъй като разликата е огромна, защото възрастните знаем, че и на компютъра могат да се създават позитивни неща, но за това се изисква зрялост", предупреди семейният терапевт.  
Изкуственият интелект и работата с новите устройства, според него, могат да подпомогнат нашето развитие, но използвани с разум. Всичко, според него,  е въпрос на това да не се прекъсва връзката в едно семейство, топлотата на отношенията в тях и укрепването на доверието между родители и деца,.
Чуйте разговора на Ани Костова със Стоян Георгиев в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хаджи Станьо Врабевски, премълчаният поборник

В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..

публикувано на 18.01.25 в 12:35

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04