Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа.
Ани Дурчова, уредник на Музейния комплекс и краевед, изследовател на родовете в град Банско, споделя за разнообразието и богатството на музеите в комплекса. В мобилното студио на "Нашият ден“, тя разказва: "Имаме седем на брой музеи – къщата-музей "Никола Вапцаров“, музей "Неофит Рилски“, "Велянова къща“, постоянна изложба на Банската художествена школа, историческият музей "Раданова къща“, духовно-исторически център "Св. Паисий Хилендарски“, и най-новият музей, който отвори преди няколко месеца – "Музей на планината и хората", със съвсем съвременни технологии."
Музей "Никола Вапцаров" е най-старият и най-посещаван обект в комплекса. Целта му е да запознае посетителите с живота и творчеството на Никола Вапцаров, като включва битова и документална част. Домът е запазен в автентичен вид, като само някои реставрационни намеси са направени от семейството за удобство на обитателите. Ани Дурчова отбелязва, че в Банско има само 5-6 къщи от 18 век, като две от къщите-музеи са от този период, а повечето останали са от средата на 19 век.
Новият музей, "Музей на планината и хората“, е особено интересен както за местните жители, така и за всички посетители. Той е много по-различен от останалите музеи в Банско, като използва нови технологии, включително мултимедийни прожекции и интерактивни елементи със звук и светлина. Това позволява на посетителите да се потопят във виртуална разходка в града и околностите на Банско, създавайки едно уникално и съвременно музейно преживяване.
Музейният комплекс в Банско е не само пазител на историята и културата на региона, но и място, където посетителите могат да се докоснат до възрожденската архитектура и да научат повече за значимите личности и събития от този край на България. Според Ани Дурчова, комплексът е важен културен център, който привлича посетители от цялата страна и чужбина, допринасяйки за запазването и популяризирането на богатото наследство на Банско.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg