Разговор с най-добрия ни състезател по ски алпинизъм Никола Калистрин в ефира на изнесеното студи от Банско на предаването "Нашият ден" представя предизвикателството да изкачи 30 върха на Северен Пирин и подготовката му за олимпиадата. На 5 април тази година той успешно завърши предизвикателството 30Х10. 27-годишният банскалия измина скоростно цялото северно било на северния дял на Пирин - най-високата и най-красива част на планината, като изкачи 30 върха за по-малко от 10 часа.
Основната идея за участието му в предизвикателството, обяснява Никола, е било първо, да разкаже за своя спорт, а след това да покаже какви планини има в България, и по-специално в Югозападна България.
Най-трудната част от това начинание е било придвижването от точка А до точка Б, но според него най-голямото предизвикателство е самата организация за провеждането на такъв проект.
Никола споделя, че в момента ски алпинизмът в България се развива добре. Макар че страната е имала успехи преди 20-30 години по време на режима, в началото на 2000-та година е имало лек застой, но сега спортът е в подем
Ски алпинизмът се практикува във високата планина и изисква специална екипировка – ски, обувки и колан, които позволяват изкачване на върховете и спускане от тях. Споделя, че ските са един от най-екологичните спортове, които могат да се практикуват. Според него, въпреки че спортът е самотен, е хубаво, че може да се практикува и с други хора, защото в планината без хора – "лятото е само камък, а зимата е само сняг. Хората вдъхват душа на планината."
В момента Никола е в сезон на лятна подготовка, която има за цел да изгради необходимите физически качества. Тази подготовка включва различни спортове за издръжливост като планинско бягане, колоездене, ролкови ски и плуване, които да изградят необходимите качества за добро представяне през зимния период. Никола се надява най-вече да спечели квота за Олимпиадата, което е първата му цел, а след това да се фокусира върху самото състезание.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Говорят зелените новатори на България: В "Нашият ден" ви срещаме с Драгомир Цанев – изпълнителен директор на ЕнЕфект и един от най-активните гласове за енергийна трансформация у нас. Гостът разказва за ползите от енергийните общности, защо те са важни за България, и как се изгражда доверие, мотивация и устойчиво поведение сред хората. Цанев..
30 години по-късно никой не говори за справедливост, останали са само болката от трагедията и страхът от ново разпалване на огъня. Как живеят днес оцелелите? Какво е мястото на прошката? И най-вече – защо все още има отричане и мълчание? Сребреница завинаги ще остане един от най-мрачните моменти в европейската и световната история. Момент, който носи..
Какво показват докладите за медийния плурализъм и свободата на изразяване в България, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“ Николета Даскалова от фондация "Медийна демокрация“ “Заедно с проф. Нели Огнянова и доц. Орлин Спасов всяка година през последните 10 изготвяме редовния мониторинг за България относно медийния плурализъм и..
Павел Конуков от Варна отглежда биологично 160 декара насаждения с лешници, бадеми и смокини в землището на варненското село Въглен. Най-обширните площи сред тях са заети с лешници от италианските сортове тонда джентиле, ран трапезундски и римски. Започнал с помощта на програмата "Млад фермер", Павел решава да създаде и база за преработка на..
В нагорната си проповед Спасителят се обръща към апостолите Си с думите: "Вие сте светлината на света" Христовите ученици напълно оправдават тези думи, тъй като разнасят Божествената светлина из цялото земно кълбо. Не само на думи, но и с делата си те доказват, че са носители на тази Божествена светлина и това е едно от основанията християнството да..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg