В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина. Откриването бе свързано с изкуството, което не се хареса на хората, склонни към ограничаване на свободата и фантазията, носещи униформи и поставящи поведението в рамки.
Палми Ранчев отбеляза, че в спорта винаги е имало политика и спортните министри се сменят през 3-4 месеца. Според него в България повече се интересуват какво може да се спечели за тези четири месеца. Въпреки че отпусканите средства за спорта не са по-малко от тези по време на социализма, липсва контрол върху разходите.
Той изрази мнение, че боксът трябва да бъде привлекателен за спортистите, но не може да се разчита само на труда и очакванията за успех. Много спортисти губят и когато не получават нищо като заплата, те се оказват тотално губещи. Чиновниците не губят, а спортистите. Треньорите, например, не получават трудов стаж. В Министерството на спорта няма ясна идея как ще се развива този спорт – дали чрез субсидиране на клубове и федерации, както беше по времето на социализма, или по друг начин. Сега се отпускат средства на федерациите, но няма контрол върху това как се харчат.
По отношение на тестостерона, свързан с нашумелия случай с двете спортистки в женския бокс, Ранчев отбеляза, че ако завишените проценти са нормални, е редно да има санкции, както и при мъжка конфигурация XY. Проблемът е, че ВАДА не налага санкции, а МОК решава дали атлетите да участват с паспортите си. Това създава неясен конфликт.
В предаването Ранчев сподели още, че има готов сборник с разкази – „Случайни срещи и запознанства“, който най-вероятно ще излезе през есента.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg