В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина. Откриването бе свързано с изкуството, което не се хареса на хората, склонни към ограничаване на свободата и фантазията, носещи униформи и поставящи поведението в рамки.
Палми Ранчев отбеляза, че в спорта винаги е имало политика и спортните министри се сменят през 3-4 месеца. Според него в България повече се интересуват какво може да се спечели за тези четири месеца. Въпреки че отпусканите средства за спорта не са по-малко от тези по време на социализма, липсва контрол върху разходите.
Той изрази мнение, че боксът трябва да бъде привлекателен за спортистите, но не може да се разчита само на труда и очакванията за успех. Много спортисти губят и когато не получават нищо като заплата, те се оказват тотално губещи. Чиновниците не губят, а спортистите. Треньорите, например, не получават трудов стаж. В Министерството на спорта няма ясна идея как ще се развива този спорт – дали чрез субсидиране на клубове и федерации, както беше по времето на социализма, или по друг начин. Сега се отпускат средства на федерациите, но няма контрол върху това как се харчат.
По отношение на тестостерона, свързан с нашумелия случай с двете спортистки в женския бокс, Ранчев отбеляза, че ако завишените проценти са нормални, е редно да има санкции, както и при мъжка конфигурация XY. Проблемът е, че ВАДА не налага санкции, а МОК решава дали атлетите да участват с паспортите си. Това създава неясен конфликт.
В предаването Ранчев сподели още, че има готов сборник с разкази – „Случайни срещи и запознанства“, който най-вероятно ще излезе през есента.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg