Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

| обновено на 06.08.24 в 12:22

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и празни, затова пък скъпи, обещания? За всичко това питаме имуноложката д-р Шийна Круйкшанк. В предаването се включва и Петко Желязов, който ни помага с превода.

Д-р Круйкшанк е преподавателка по имунология в Университета в Манчестър и комуникатор на науката с редица награди. Нейните научни интереси са насочени към това как имунната система разграничава заплахата от инфекции или увреждащи агенти като замърсяване от полезни неща като нашия микробиом. Довечера тя ще изнесе популярна лекция по темата по покана на платформата за наука и култура Рацио.

И така, питаме д-р Круйкшанк, има ли лесен начин да различаваме истината от заблудата в необятния свят на съвременната уелнес индустрия, която ни предлага стотици, даже хиляди начини да укрепим имунната си система и здравето си срещу покупка на един или друг "вълшебен“ еликсир?

Според д-р Круйкшанк, повечето изследвания в областта на имуностимулантите се базират на справочници и мнения, което затруднява установяването на научно обосновани факти. Тя посочва, че има някои важни изключения, като например необходимостта от витамин D през зимата, когато слънчевата светлина е недостатъчна. Освен това, някои вегани могат да имат нужда от добавки с витамин B12, който липсва в тяхната диета. Въпреки тези изключения, тя подчертава, че разнообразната и балансирана диета обикновено е достатъчна за поддържане на добро здраве и силен имунитет.

Д-р Круйкшанк отбелязва, че основният проблем е, че често не се храним правилно. Консумираме много мазни и бързи храни, живеем в стресово всекидневие и прекарваме много време, седейки на бюро. Тези фактори влияят негативно на нашето здраве и имунна система. Вместо да търсим магически решения, е по-добре да се фокусираме върху здравословния начин на живот, включващ правилно хранене, редовна физическа активност и управление на стреса.

Immune Boosting – fact or fiction? ще се проведе на 6 август от 20:00 часа (отваряме врати в 19:00 часа) в Кино Cabana .Повече за темата и възможност за закупуване на билет – вижте в сайта на организаторите Ratio.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55