"Щом сме се събудѝли и газим земята, значи всичко е наред" – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада!".
75 души са постоянните жители на Злидол, повечето възрастни хора – казва кметският наместник Светла Димитрова. В селото няма църква, но в момента, с помощта на спонсори, се строи параклис.
Местното читалище "Искър-2004" навърши 20 години от възобновяването си. Тук кипи богата дейност и всички участват – от най-малките, до най-възрастните. Читалищният секретар Ваня Кръстева разказва как Злидол според легендата е получило името си:
Даринка Милчова е една от доброволките в благотворителната кампания. По думите ѝ възрастните хора се радват най-много на жеста, на уважението.
В първата къща от маршрута ни посреща 80-годишната Митка Димитрова, за която най-тежка е самотата. Докато ми разказва за живота си, вмъква и една мисъл на Майка Тереза: "Самотата е най-голямата бедност и най-скъпо платената свобода".
Ваня Илиева пък е майстор-кулинар. Тя е и една от най-активните самодейки в певческата група на Злидол.
Доходите на хората са много ниски, те живеят с минимални пенсии, споделя младата учителка от Враца, Ванеса Гечева, чиито корени са от селото. Тя разказва историята на своя дядо, който е най-възрастният жител на селото, и твърди, че хората тук са много задружни и добри.
Хубава дума – от това най-вече имат нужда възрастните хора в село Злидол. Каза ми го и 78-годишната Величка Драганова. "Всички сме гости на тази земя, човек се ражда гол и така си отива. Остава това, което е направил и това, което е създал".
Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..
Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..
Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg