Под наслова "Всички в джаза" от 3 до 10 август за 27-и път се провежда Банско джаз фестивал. Тазгодишното издание включва 8 дни и вечери джаз с български изпълнители. Гости от 18 страни и 23 концерта на 135 артисти радват публиката. Специално създадени за Банско джаз фестивал международни проекти и колаборации, като този на “Емет Коен трио” (САЩ), ще бъдат запомнени.
Емет Коен направи прекрасен концерт в Банско на 5 август със своето трио и с Камелия Тодорова, която бе поканена да излезе на сцената след бис, заедно с Арън Голдбъргот “Питър Бърнстейн квартет”. Двамата пианисти акомпанираха на рояла на четири ръце изпълнението на Камелия Тодорова Road 66 – любимата песен на основателя на фестивала д-р Емил Илиев. И това се превърна в специално поднесена изненада от Камелия Тодорова, “Емет Коен Трио” и Арън Голдбърг.
"Джазът има уникалната способност да свързва хората, независимо от техния език, произход и култура. Затова и Банско джаз фестивал е със специално място в нашия живот и вече се съизмерва с най-популярните и авторитетни фестивали" – думи на кмета на Банско Стойчо Баненски на откриването на тазгодишния 27-и в историята на града джаз форум. Музикалното събитие се провежда всяка година през август и ни среща с изпълнители от цял свят на откритата сцена на площада под звездите. Дава шанс и на съвсем млади музиканти да се изявят в Джаз академията на фестивала всеки ден от 11 ч. в парка на града.
Следобед в читалище "Вапцаров" Джаз академията продължава и в нея младите таланти се учат от изявени наши и световни артисти.
Тази година още в първия фестивален ден се откри Алея на джаза, която е своеобразна алея на славата. Това се случи с подкрепата на Фонд “Култура”. Провежда се пленер за създаване на скулптури от естествени материали, които ще допълнят експозицията на Алеята на джаза. Чрез превръщането на пленера в традиционен Банско ще придобие съвременни авторски произведения.
Творбите са изработени на симпозиум на Асоциация “Фестивалите в България” по проект "Музиката в камъка“, с подкрепата на Министерството на културата. Алеята осъществи отдавнашната идея на покойния д-р Емил Илиев – основател на Банско джаз фестивал. Към образите на българските джаз личности в тази алея има място и за неговия лик.
Алеята на джаза ще бъде част от идентичността на Банско, който заради фестивала вече има самочувствието на джаз столица на България. Сред авторите, изработили скулптурите на артистите, са: Атанас Карадечев, Рашо Митев, Олга Йорданова, Здравко Здравков, Иван Стоянов. Банско има памет за големите личности в джаз музиката и я съхранява и чрез постоянната експозиция в читалището на града, която непрекъснато се допълва с артефакти.
БНР и Банско джаз фестивал са медийни партньори и в реализацията на срещите с фестивалната публика на чаша вино в читалището на Банско. Водещите Лилия Големинова и Цветан Цветанов всяка вечер от 19.00 представят спомени за известни музиканти: Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Румен Тосков-Рупето, Петър Петров (Петьо Парчето), Асен Овчаров-родоначалник на джаза в България и др. Входът е свободен. Това е съвместен проект със Златния фонд на БНР по идея на Илияна Щерева-Иванова, председател на УС на Асоциация “Фестивалите в България”.
Тя гостува в изнесеното студио на предаването “Какво се случва” в Банско. Заедно с нея бяха поканени саксофонистът Владимир Кърпаров от Берлин и пианистът Асен Дойкин от Ню Йорк, който се включи по телефона. Двамата представиха в Банско музикалния си проект “Източен пасаж” със своя квартет “Дойкин и Кърпаров”.
Задочна среща с китарното дуо Дженк Ердоган от Турция и Антонио Форчоне от Италия ни предложи в “Какво се случва” Цветан Цветанов. Двамата разказвачи на музикални приказки излязоха същата вечер на сцената на Банско джаз фестивал, а изпълнението им, което прозвуча в “Какво се случва”, имаше световна премиера и бе любезно предоставено за БНР от “Дюкян Меломан”.
Чуйте предаването “Какво се случва” от Банско джаз фестивал с водещи Димитрина Кюркчиева и Цветославия Бахариева.
Световни артисти и носители на наградата "Грами" гостуваха на десетото издание на Plovdiv Jazz Fest, което се откри в Деня на народните будители и продължи три дни в Дома на културата "Борис Христов" в града под тепетата. За цялостен принос в българската джаз музика тази година награда получи певицата Мими Николова. Артистичният директор на..
Датският музикант БАУН (BAUN) издаде дебютния си албум Beginnings на 25 октомври 2024 г. Съчетавайки джаз, соул, арендби, поп, фънк и бразилска музика, албумът отразява забележителните качества на БАУН като вокалист и автор на песни, а едновременно с това представя комбинация от вдъхновяващи мелодии, танцувални ритми и прочувствени текстове...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
На 4 ноември, Васко Василев, световноизвестният български цигулар, изнесе първия от трите си концерта в София. Той представи новия си проект Vasko & The Violin , заедно с премиера на едноименния документален филм. Днес, 5 ноември, той ще изнесе специален безплатен концерт за ученици от столични гимназии в зала 1 на НДК . По-късно вечерта ще се състои..
Концерт на Зорница Иларионова и Божана Павлова под надслов "Огън и страст за цигулка и китара" ще се състои в Българския културен институт в Будапеща на 5 ноември. В продължение на четири дни Зорница Иларионова проведе и Майсторски клас по цигулка у нас. Тя се утвърждава на сцената като солист и камерен изпълнител с участията си в парижката зала..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
Концерт на Зорница Иларионова и Божана Павлова под надслов "Огън и страст за цигулка и китара" ще се състои в Българския културен институт в Будапеща на 5..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg