Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

| обновено на 07.08.24 в 11:20
Снимка: Олександър Барон

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област.

В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Те са организирани от Оксана Килафли, съпруга на един от командирите на 88-и батальон на морската пехота на Украйна, който е етнически българин и от известно време е на фронта в Източна Украйна. В Болград живеят представители на 30 етнически групи, а българите са само част от тях.

Александра Лазарева разказва за изкуството на плетенето на маскировъчни мрежи в Болградския сутерен. "Плетем, за да защитаваме нашите военни. Ние сме 30 човека, разделени на три групи. Работим на две бригади – вторник и четвъртък, и понеделник и петък. Една мрежа се плете за 2-3 дни. Вече три месеца плетем. Била съм готвач през целия си живот“, споделя тя. Александра казва, че все още не е свикнала с въздушните тревоги, но вече не се страхува. „Вече не ме е страх от нищо. По-рано се страхувах, но вече свикнах.“

В село Чушмелий се ражда украинското вино като бранд, зад което стои украинският българин Иван Плачков, бивш министър на енергетиката на Украйна. Той е бил министър в три правителства и разказва, че в момента се правят разкопки в региона, които разкриват много следи от българско население. Намират се керамични изделия от VIII- IX век.

Иван споделя, че е учил български само от вкъщи, защото СССР е правил всичко възможно, за да не се чувства населението там българско. След 1991 г. българите се чувстват свободно да се заявят като такива. "Тук е започнала България. Ние не сме бежанци", казва той. Иван отбелязва, че е било много трудно за етнически българин да заема високи позиции по времето на СССР. Войната създава значителни трудности за земеделието, споделя той.

Тези разкази от Болград и Чушмелий показват колко разнообразен е животът на българите в Украйна и как те продължават да поддържат своите традиции и култура въпреки предизвикателствата на войната.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35

Пернишкият театър дава сцена на местни творци в "Прозорец към изгрева"

Пернишкият драматичен театър "Боян Дановски" поставя ново начало с премиерата на поетичния спектакъл "Прозорец към изгрева". Постановката, която ще се играе на 31 януари от 19:00 ч., а след това и на 5 февруари, представлява театрализирана композиция от стихове на местни автори. Особено значимо е, че както текстовете, така и актьорският състав,..

обновено на 31.01.25 в 12:13

Блиц-кръгла маса за визуалната грамотност – импровизиран диалог между експерти

Културният център на Софийския университет и Институтът за съвременно изкуство–София организират блиц-кръгла маса "Визуалните: грамотност, изкуство, култура" с участието на художници, куратори, преподаватели и студенти, както и с випуска на School4artists 3/2024. Модератор и автор на формата е Лъчезар Бояджиев. Идеята на блиц-кръглата маса е да..

обновено на 31.01.25 в 11:18