Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

| обновено на 07.08.24 в 11:20
Снимка: Олександър Барон

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област.

В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Те са организирани от Оксана Килафли, съпруга на един от командирите на 88-и батальон на морската пехота на Украйна, който е етнически българин и от известно време е на фронта в Източна Украйна. В Болград живеят представители на 30 етнически групи, а българите са само част от тях.

Александра Лазарева разказва за изкуството на плетенето на маскировъчни мрежи в Болградския сутерен. "Плетем, за да защитаваме нашите военни. Ние сме 30 човека, разделени на три групи. Работим на две бригади – вторник и четвъртък, и понеделник и петък. Една мрежа се плете за 2-3 дни. Вече три месеца плетем. Била съм готвач през целия си живот“, споделя тя. Александра казва, че все още не е свикнала с въздушните тревоги, но вече не се страхува. „Вече не ме е страх от нищо. По-рано се страхувах, но вече свикнах.“

В село Чушмелий се ражда украинското вино като бранд, зад което стои украинският българин Иван Плачков, бивш министър на енергетиката на Украйна. Той е бил министър в три правителства и разказва, че в момента се правят разкопки в региона, които разкриват много следи от българско население. Намират се керамични изделия от VIII- IX век.

Иван споделя, че е учил български само от вкъщи, защото СССР е правил всичко възможно, за да не се чувства населението там българско. След 1991 г. българите се чувстват свободно да се заявят като такива. "Тук е започнала България. Ние не сме бежанци", казва той. Иван отбелязва, че е било много трудно за етнически българин да заема високи позиции по времето на СССР. Войната създава значителни трудности за земеделието, споделя той.

Тези разкази от Болград и Чушмелий показват колко разнообразен е животът на българите в Украйна и как те продължават да поддържат своите традиции и култура въпреки предизвикателствата на войната.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35