Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пикът на метеорния поток Персеиди настъпва днес

Снимка: pixabay

Едно от най-ефектните астрономически събития – метеорният поток Персеиди – ще бележи своя пик в нощта на 12 август. Какво представлява това космическо явление, откъде идва името му и кога и къде можем да му се насладим, разказва астрономът Пенчо Маркишки, автор на "Гид на любителя астроном".

По думите на Маркишки метеорен поток в космическото пространство се образува от малки частици, отделили се от главата на прелитаща комета. Тези кометни опашки понякога са дълги няколко милиона километра. След като комета премине през централните части на Слънчевата система, тези частици продължават да се движат по нейната орбита в продължение на стотици години. В определени дати от годината Земята преминава през метеоритните частици по време на своята обиколка около слънцето. Когато нощите са тъмни, можем да видим в небето повишена метеорна активност. Това са така наречените "падащи звезди" или "небесни искри", допълва Маркишки.

Пенчо МаркишкиИнтензивният метеорен поток Персеиди е започнал още на 17 юли, като през втората половина на тази нощ ще е неговата кулминация.

Метеорните потоци се кръщават на съзвездията, в които се намира техният радиант – посоката, от която изглежда, че метеоритите долитат. В случая става въпрос за съзвездието Персей, пояснява Маркишки.

Високо в планината условията са най-добри за наблюдаване на космическото явление. Видимост ще има там, където няма светлинно замърсяване – в местата, отдалечени от големите градове, подчертава Маркишки.

В сряда (14 август) предстои още едно космическо събитие – Марс и Юпитер ще се озоват на изключително близко разстояние. Така нареченото "съединение" ще бъде наблюдавано в края на нощта, когато съзвездието Бик изгрява, заявява Маркишки.

Любителите на космоса, които разполагат с телескоп, пригоден за дневно наблюдение, ще могат да станат свидетели на още едно интересно явление. На 21 август при вече настъпила дневна светлина Луната ще закрие планетата Сатурн.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

Снимки – Рixabay и Катедра Астрономия на СУ "Св. Кл. Охридски"
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50