Едно от най-ефектните астрономически събития – метеорният поток Персеиди – ще бележи своя пик в нощта на 12 август. Какво представлява това космическо явление, откъде идва името му и кога и къде можем да му се насладим, разказва астрономът Пенчо Маркишки, автор на "Гид на любителя астроном".
По думите на Маркишки метеорен поток в космическото пространство се образува от малки частици, отделили се от главата на прелитаща комета. Тези кометни опашки понякога са дълги няколко милиона километра. След като комета премине през централните части на Слънчевата система, тези частици продължават да се движат по нейната орбита в продължение на стотици години. В определени дати от годината Земята преминава през метеоритните частици по време на своята обиколка около слънцето. Когато нощите са тъмни, можем да видим в небето повишена метеорна активност. Това са така наречените "падащи звезди" или "небесни искри", допълва Маркишки.
Интензивният метеорен поток Персеиди е започнал още на 17 юли, като през втората половина на тази нощ ще е неговата кулминация.
Метеорните потоци се кръщават на съзвездията, в които се намира техният радиант – посоката, от която изглежда, че метеоритите долитат. В случая става въпрос за съзвездието Персей, пояснява Маркишки.
Високо в планината условията са най-добри за наблюдаване на космическото явление. Видимост ще има там, където няма светлинно замърсяване – в местата, отдалечени от големите градове, подчертава Маркишки.
В сряда (14 август) предстои още едно космическо събитие – Марс и Юпитер ще се озоват на изключително близко разстояние. Така нареченото "съединение" ще бъде наблюдавано в края на нощта, когато съзвездието Бик изгрява, заявява Маркишки.
Любителите на космоса, които разполагат с телескоп, пригоден за дневно наблюдение, ще могат да станат свидетели на още едно интересно явление. На 21 август при вече настъпила дневна светлина Луната ще закрие планетата Сатурн.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Връзката между храната и здравето е двупосочна. Човешкото тяло е уникално и то реагира на всяка храна по уникален начин. Храната, е субстрат на енергията, на хранителните вещества, на здравето и на болестта. Това твърди хранителният терапевт Яна Данаилова в предаването "Следобед за любопитните". "Това, което ядем, както сме приготвили храната си,..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с книгата на Иолина Василева "С обич от Китай" или с постовете ѝ от едноименната страница във Фейсбук определено ще тръгнете по-подготвени. Красивата русокоса дама е създала увлекателен наръчник,..
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..
Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В галерия "33" във Варна тази вечер от 18:00 часа се открива изложба акварели, озаглавена "Морето и ние", на артистичното семейство Селма и Краси Тодорови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg