Бразилия е толкова голяма, че е по-лесно да кажем с кои държави от Южна Америка не граничи, отколкото да изброим кои са ѝ съседки. Оказва се, че няма общо КПП единствено с Чили и с Еквадор. Нормално, като се има предвид, че е пета по площ в света, а по брой население е на шесто място със своите 208 милиона жители. Името си страната дължи на дървото pau-brasil, от което навремето се е произвеждала червена боя. С този набор от факти ви въвеждам в продължението на разговора ми с художничката Петя Илиева, който започнахме в миналото издание на "Покана за пътуване". Тогава тя разказа за странстването си из Куба – първата държава от петседмичното ѝ латиноамериканско турне с изложбата "Цветовете на България". Днес магически прелетяхме до Бразилия.
Град Бразилия официално е столица на страната от 1960 година. Негов създател е 21-ия президент на страната Жоселино Кубичек. Срещу неговия музей е музеят на коренното население. Преди Бразилия главен град е бил Рио де Жанейро. Интересното е, че той бил столица и на Португалия за кратко в началото на XIX век. Тогава цялото португалско кралско семейство бяга в Бразилия, заради заплахата от Наполеон да завладее Португалия. Така Рио де Жанейро се оказва единственият град извън Европа, който е бил столица на европейска държава.
Разпитах художничката Петя Илиева, създател на платформата Изкуство за дипломация, как са организирани жилищните квартали в столицата Бразилия, след като градът е замислен и проектиран единствено за административни цели. А после поехме към Сао Поулу.
Към споделеното от нея мога да добавя само, че на 30 км от мегаполиса се намира Змийският остров. Той се пази от бразилската брегова охрана и достъпът до него е ограничен. Там ходят само само учени, тъй като популацията на отровни змии е по 5 на всеки квадратен метър. Да, определено не е място за туристи.
Рио де Жанейро в превод от португалски означава "януарска река". Името е дадено от мореплаватели през 1565 г. В района обаче такъв водоем няма. Най-вероятно са сметнали залива Гуанабара за речно устие. Днес свързваме Рио с карнавала, плажовете Ипанема и Копакабана, с боса-новата и футбола. Но Петя Илиева ни показва и друга гледна точка.
Тя обаче се оказа първият български съвременен творец с изложба в Аржентина. В следваща публикация ще тръгнем от водопадите Игуасу, които зрелищно пръскат тонове вода в три държави – Бразилия, Аржентина и Парагвай, за да стигнем до Буенос Айрес.
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg