В предаването "За думите" д-р Магдалена Абаджиева, главна асистентка в Института за български език, авторка на поезия и поетична проза, споделя своята любов и отговорност към живите спомени от един останал в миналото свят, към който се връща с помощта на думите от детството си.
Какво означава "пищнк", "дулангач", "фараш", "тарпазан", "язлъ", "кастрон". Думите може да намерим в речниците и литературата, но когато не са свързани с нещо видяно, преживяно, почувствано, те остават да "висят" в пространството. Трябва да ги търсим там, където им е мястото – в света, в природата, в отношението на хората, мъката на хората, сълзите на хората, казва Магдалена Абаджиева.
Тя е израснала в Ново село, Русенско, в красивата селска къща със зелен двор на баба си Неделя, с комшулука, чимшира, приличен на огромна зелена гъба, кладенеца и пищничето на съседката баба Мика… Това вече не може да бъде видяно и преживяно от децата, но разказът и предаденото чувство дават надежда, че връзката между световете на различните поколения може да се запази.
"Много е важно да се гледа на думите в тяхната обстановка, там, където сме се срещали с тях и ако може след това да ги пренесем във времето с чувството, с което сме ги носили в съзнанието си", казва Абаджиева. Тя има идеята да съчетае научното знание за думите с художествения разказ за "преживяването" им в своеобразен "речник" и се надява да я осъществи.
Чуйте разговора с Магдалена Абаджиева в звуковия файл.
Снимки – личен архив на Магдалена Абаджиева
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..
За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..
"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет. Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука". "Книгата е..
Европейският съюз и политиката на Европейската комисия, свързана с безопасния за децата интернет, отдавна е намерила израз в различни директиви. Европейската стратегия за по-добър интернет за децата по същество е всеобхватен подход за гарантиране на защитата, уважението и овластяването на децата и младите хора онлайн. Със Закона за цифровите услуги бяха..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в Александровска болница доц. Жана Казанджиева. Диалогът в поредното издание "За здравето" протече на няколко нива с различни сюжети. Първо отделихме внимание на външните фактори, които влияят на..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg