За началото на честванията на Шипченската епопея в "Нашият ден" разговаряме с Мариян Костадинов – бивш областен управител на Габрово, възстановил честванията.
Костадинов споделя, че идеята за завръщането към празника е възникнала у него и колегите му в областната администрация спонтанно.
"Битката на Шипка е една епична част от българската история, предопределила изхода на войната", заявява гостът, чиято цел е този знаменит момент на отстояване на българския интерес да бъде популяризиран сред по-младите българи.
В инициативата веднага са привлечени регионалните структури, библиотеки и музеи в Габрово, Казанлък и Стара Загора. Инициаторите намират подкрепа от страна на Министерство на отбраната чрез националната гвардейска част, както и от президентската институция.
Участниците в инициативния комитет с финансовата подкрепа на държавата успяват през годините да подкрепят множество утвърждаващи патриотичния дух инициативи, по думите на Костадинов. Пилонът на Рожен, развяващ българското знаме близо до паметника на Шипка, символизира епичността на историческото събитие. Възстановен е вечният огън, който е извън паметника. Организирано е състезателното изкачване на стълбите на Шипка. В чест на празника се провеждат уроци на открито, походи, панихида в Соколския манастир и зрелищна историческа възстановка.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg