За началото на честванията на Шипченската епопея в "Нашият ден" разговаряме с Мариян Костадинов – бивш областен управител на Габрово, възстановил честванията.
Костадинов споделя, че идеята за завръщането към празника е възникнала у него и колегите му в областната администрация спонтанно.
"Битката на Шипка е една епична част от българската история, предопределила изхода на войната", заявява гостът, чиято цел е този знаменит момент на отстояване на българския интерес да бъде популяризиран сред по-младите българи.
В инициативата веднага са привлечени регионалните структури, библиотеки и музеи в Габрово, Казанлък и Стара Загора. Инициаторите намират подкрепа от страна на Министерство на отбраната чрез националната гвардейска част, както и от президентската институция.
Участниците в инициативния комитет с финансовата подкрепа на държавата успяват през годините да подкрепят множество утвърждаващи патриотичния дух инициативи, по думите на Костадинов. Пилонът на Рожен, развяващ българското знаме близо до паметника на Шипка, символизира епичността на историческото събитие. Възстановен е вечният огън, който е извън паметника. Организирано е състезателното изкачване на стълбите на Шипка. В чест на празника се провеждат уроци на открито, походи, панихида в Соколския манастир и зрелищна историческа възстановка.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg