За началото на честванията на Шипченската епопея в "Нашият ден" разговаряме с Мариян Костадинов – бивш областен управител на Габрово, възстановил честванията.
Костадинов споделя, че идеята за завръщането към празника е възникнала у него и колегите му в областната администрация спонтанно.
"Битката на Шипка е една епична част от българската история, предопределила изхода на войната", заявява гостът, чиято цел е този знаменит момент на отстояване на българския интерес да бъде популяризиран сред по-младите българи.
В инициативата веднага са привлечени регионалните структури, библиотеки и музеи в Габрово, Казанлък и Стара Загора. Инициаторите намират подкрепа от страна на Министерство на отбраната чрез националната гвардейска част, както и от президентската институция.
Участниците в инициативния комитет с финансовата подкрепа на държавата успяват през годините да подкрепят множество утвърждаващи патриотичния дух инициативи, по думите на Костадинов. Пилонът на Рожен, развяващ българското знаме близо до паметника на Шипка, символизира епичността на историческото събитие. Възстановен е вечният огън, който е извън паметника. Организирано е състезателното изкачване на стълбите на Шипка. В чест на празника се провеждат уроци на открито, походи, панихида в Соколския манастир и зрелищна историческа възстановка.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей". Поети от Хърватия, Чехия, Словакия, Естония, Турция, Босна и Херцеговина, Дания, Грузия и България четат на роден език и в превод на български в двете фестивални вечери. По време на откриващата вечер ще бъде връчена голямата награда "Орфей" – за изключителен принос към поезията,..
Преди 11 май, когато Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) чества своя патронен празник, а библиотекарите в България празнуват професионален празник, в "Артефир" гостува директорката на НБКМ и председател на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА) доц. д-р Калина Иванова. Доц. Иванова използва част от..
В "Нашият ден" разговаряме с Мона Чобан , писателка, и собственик на къща за гости в село Змиево в Родопите. Тя е автор на книгите "Сексът не е повод за запознанство", "Доста" и "Париж 18", живяла е в Париж и Москва, а днес намира вдъхновение сред българската природа. Какво сподели Чобан за писането, гостоприемството, родопските легенди, живота..
"Нежна серенада" е камерен концерт флейта (София Василева-Мартинова) и пиано (Стоян Мартинов), японска калиграфия и суми-е на живо и хайку стихове(Венелина Петкова). В програмата са включени съвременни японски композитори (Юко Уебаяши Такацугу Мурамацу) и аранжименти на традиционни японски пиеси. Проектът ще бъде представен в Трявна и Копривщица...
В галерия "Куб" на РЦСИ "Топлоцентрала" и в Националния музей "Земята и хората" се открива мащабната изложба на съвременно изкуство "Високи гласове". С експозицията Държавният културен институт към Министерството на външните работи отбелязва своята двадесетгодишнина. "Високи гласове" ни връща към знакови години на съвременното гражданско общество и..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg