Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петко Койчев: Нашето общество сякаш приема като даденост своята история

147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата

Драматичен театър "Рачо Стоянов"
Снимка: Община Габрово

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата.

Петко Койчев, директор на Драматичен театър "Рачо Стоянов" - Габрово от 2010 година – разказва в "Семейно радио" за поетичния рецитал, открил честванията, и за духа на сценичните изкуства за малки и големи в Габрово и в областта.

Петко Койчев
"Нашето българско общество сякаш приема като даденост своята история – не казвам, че не се гордеем и че не помним, имало е Шипка, имало е едни хора, не просто хора, а лъвове, опълченци, герои... Когато тръгнах да пиша сценария за поетично-музикалния рецитал (с участието на Драматичен театър "Рачо Стоянов" - Габрово, читалище "Будителите - 2007" и "Зора - 1872" и детски фолклорен ансамбъл "Габровче"), исках да има малко документална фактология – какво точно се е случило на 11-12-13-14-15 август. 

Попаднах на няколко статии, между които статията на проф. Божидар Димитров за събитията. Тази статия беше толкова емоционално написана, като художествен текст, че аз наистина си представих какво е да има 5-6 хиляди души, заобиколени от 30-40 хиляди. Само това стига да си представиш колко е страшно това нещо. Аз съм сигурен, че тези хора са знаели, че краят е един, но не са побегнали, не са се отказали. Само това да знаем – че човек, дори и да не вижда надежда и светлина в края на тунела, не трябва да се отказва, а да се надява на чудо. Ако това успеем да изведем като поука от всички тези събития, вече ще бъдем 2-3 крачки напред."

Началото на поетичния рецитал вече е дадено на 19 август. Събитията днес имат своята кулминация, а честванията ще приключат на 27 август с представяне на книгата "Опълченците от Габровския край" на Ангел Ангелов.

Петко Койчев покани жителите и гостите на Габрово на новата премиера на Драматичния театър "Рачо Стоянов" - Габрово "Канкун" на Жорди Галсеран на 4 септември, също и на 18 септември на "Слънчев ден",  на "короната" на театъра – "Портретът на Дориан Грей" – на Аполония и на "Сцена на кръстопът", както и на гости в Съботковци.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – Община Габрово, БНР, ФБ профил на  Драматичен театър "Рачо Стоянов" - Габрово

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33