Форматът е създаден още през 1978 г. от американския учител Джон Хънтър. Предназначен е за деца от 9 до 18 години и представлява реалистична политическа симулация, участниците в която се опитват да решат глобални проблеми в областта на икономиката, екологията, международните отношения, въоръжените конфликти и т.н. Целта е да се излезе от кризите с възможно най-малки разходи и без "победи" на едни страни за сметка на други.
В хода на играта участниците обсъждат и търсят решения на проблемите и в крайна сметка стигат до извода, че в общия ни свят всички сме свързани и печалбата на всяка цена не е цел, която води до мир, просперитет и щастие. При вземането на решение участниците трябва да си отговарят на три основни въпроса: "Можем ли да си го позволим?", "Има ли смисъл?", "Можем ли да живеем с последствията?".
Играта се провежда в продължение на 5 дни по 4 часа в групи от 25-35 участници. Водещите са специално обучени.
В България след прекъсване от няколко години играта ще се проведе от 10 до 14 септември във Варна с деца от 9 до 11 години. Водеща ще бъде Милена Ленева, изпълнителна директорка на фондация "Темпо". В рубриката "Всичко за образованието" тя казва, че едно от най-важните неща в играта е, че в нея се включват млади умове, които може да разиграят варианти на решения, за които възрастните е възможно дори да не са се сетили. Играта е ценна и с това, че въвежда децата в сфера, която ги подготвя да осмислят собствената си роля в света, чиито създатели ще бъдат след години. Добре е, че това става преди те да са обременени от модели, които очевидно не решават проблемите на света.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..
Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg