В края на миналата седмица отбелязахме Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими, чието официално име в България с решение на парламента ни от 2009 г. е Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими и за почитане паметта на жертвите им.
Когато говорим за Пол Пот и унищожаването на половината от населението на Камбоджа, това може и да звучи като нещо, което не ни засяга особено, но когато обърнем поглед към България, където не много отдавна също имаше репресивен режим, нещата стават все по-малко екзотични. Много от нас носим в себе си не добре преработените травми на миналото и ги възпроизвеждаме – защото независимо от коя страна на репресивния апарат сме били ние или нашите близки, случващото се е несъвместимо с човешкия интегритет и с пълноценното битие. И това засяга всеки от нас – днес и сега.
Ето защо, макар и в най-отпускарския период от годината, в "Нашият ден" си припомняме събития от недалечното минало. Никола Даскалов, един от малкото живи лагерници от Белене, не поиска да говори за своите преживявания там. Без да подценява стойността на личния разказ, Даскалов разсъждава върху лагерите като част от системата на репресии и управленските подходи на комунистическата власт.
"Личните преживявания на всеки един човек действително представляват нещо много интересно и важно, те създават една цветна картина за битието на самите лагерници. На мен ми се струва, че по-важно е да говорим за това какво място в рамките на червения тоталитаризъм заемаха лагерите. Колко души са минали през лагерите – това нещо никога няма да бъде установено и разбрано.", казва Даскалов.
По думите на госта към архивите трябва да се подхожда резервирано, тъй като информацията в тях е манипулирана с цел пропаганда и демонстрация на добре работеща система. Според доклад на ДС само в периода от 9 септември 1944 година до юни 1945 година в лагери са изпратени 164 хил. души – цифра, която изненадва и самия Даскалов.
Целта на лагерите е да покажат на хората, че не са господари на собствената си съдба, заявява Даскалов. Лагеристите са средство за въздействие върху свободното население. Поне 4-5 души биват пряко засегнати от ареста на един човек, а още 6-7 се страхуват да не бъдат потърсени, пояснява гостът. Това е така нареченият "удар по средата" – не е ясно защо някой е репресиран, затова хората около него стават бдителни и покорни. "Репресията се простира без точен адрес, по неясни критерии и пробужда във всеки един човек безпокойство.", обобщава Даскалов.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..
Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..
ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg