През лятото на 2024 година се навършват 130 години от рождението на изтъкнатия български художник, живописец и график Наум Хаджимладенов (1894-1985 г.). Годишнината се отбелязва с възпоменателна изложба в Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" в родния град на твореца Самоков и столичната галерия Artmark.
Наум Хаджимладенов е един от най-значимите имена и водеща фигура в историята на българската живопис и графика.През дългия си творчески път е нарисувал близо 500 маслени картини, както и многобройни рисунки, графики и илюстрации.
Експозицията включва 50 произведения, които обхващат различни периоди от творчеството на художника и показват развитието на неговия автентичен художествен език, уникален талант и креативност.
Наум Хаджимладенов е роден на 15 юли 1894 г. в Самоков. На 20-годишна възраст постъпва в Художествената академия в София, където учи при именития преподавател Иван Мърквичка.
Завършва през 1921 и същата година организира първата си самостоятелна изложба в Самоков. През периода 1930-1948 г. участва в редица общи художествени изложби, като тези години са едни от най-ярките в творческия му път. По това време прави и илюстрации за вестниците "Мисъл" и "Щит", сътрудничейки с личности като Александър Жендов и Илия Бешков.
През 1937 г. Сирак Скитник прави селекцията от произведения, които да представят България на Световното изложение в Париж. Една от избраните картини е "Пазар в Самоков" от Наум Хаджимладенов. Картината се връща от Франция със златен медал, а година по-късно на художника бива присъден и орден "Свети Александър” след изложба на българското изкуство в Атина.
Интересен аспект от творчеството на Хаджимладенов са неговите албуми с илюстрации по теми от българската история, митология, библейски сюжети и портретите на личности като Леонардо да Винчи, отец Паисий, Наполеон и Дон Кихот.
Наум Хаджимладенов е един от най-актуалните автори на българския пазар на изкуството. Негови творби се притежание от десетки галерии и частни колекции.
Изложбата може да бъде посетена до 20 септември в галерия Artmark в София.
Александра Мицева, зам.-директор на аукционна къща Artmark и Евгени Слуцки, внук на Наум Хаджимладеновразказаха в "Артефир" за творческия път на художника и произведенията в експозицията.
За Artmark
С 16-годишна история като доминираща сила на румънския пазар на изкуството, Artmark стартира дейността си на българския пазар, като аукционна къща през декември 2023 г., предлагайки на колекционерите на изкуство селекция от произведения на изкуството, идващи от частни колекции и създадени от най-известните български художници от стари майстори до постмодерни и съвременни творци.
Трите търга организирани до момента събраха продажби за близо 1 милион евро и почти 300 продадени произведения на изкуството от класиците Ярослав Вешин и Иван Мърквичка до най-важните имена от първата половина на 20-ти век като Владимир Димитров-Майстора, модернистите Давид Перец и Жорж Папазов, както и много обичаните съвременници Генко Генков, Димитър Казаков-Нерон и много др.
Artmark е холандско-румънска марка, инициирана от колекционери на изкуството, с холандско и австрийско финансиране, която управлява няколко аукционни къщи за изящни изкуства, постоянни или временни изложбени павилиони за изкуство и компания за арт логистични услуги на Art Logistics в Букурещ, Клуж, Яш, Констанца, София и Загреб, с план за разширяване в бъдеще към балтийските страни и Гърция.
Прекрасната сграда, в която се намира галерия Artmark - България е домът на д-р Стефан Ватев, първият български професор по педиатрия, антрополог, събирач на фолклор, редовен член (академик) на БАН от 1898 г. Тя е проектирана през 1914 г. от арх. Никола Лазаров – архитектът, преустроил дворците в София и Евксиноград, Централния военен клуб в столицата, както и много от най-красивите сгради в страната.
Снимки: галерия ArtmarkДнес се навършват 130 години от смъртта на Петко Р. Славейков – една от най-ярките личности на Българското възраждане. Той остава в историята не само като поет, публицист и фолклорист, но и като активен политик, който допринася за създаването и утвърждаването на съвременната българска държава. Петко Славейков е издател на едни от най-важните и..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с подкрепата на Историческия музей в града и Община Дряново, както и със съдействието на Съюза на българските художници. Пленерът има конкурсен характер и се утвърждава като престижна културна проява, на..
Инициативата " София филм фест на път " разширява обхвата си всяка година. През 2025 г. към картата с градове се добавя Кърджали. Идеята е да се показват качествени заглавия извън големите градове. Обиколката в България продължава до ноември. Първото издание на София филм фест в Кърджали ще се състои на 6 и на 13 юли в парк "Арпезос –..
Теоретичният труд "Флейтовото изкуство в България до края на XX век" е дело на Ивайло Василев. Изданието е първо и единствено по рода си мащабно проучване за този инструмент в страната ни. Изследването е направено между 2010 и 2015 година. Първите сведения за флейтовото изкуство в страната са описани в книгата "Методика на флейтовото свирене" на..
За пета поредна година Международният документален " Родопи филм фест " събира почитателите на документалното кино и културата в сърцето на Родопите. Смолян ще бъде домакин на над 50 заглавия от България и света. Основният фокус тази година е върху темата "хранене" – явление, което свързва хората и отразява културните, социалните и..
Сопраното Лаура Монторо и пианистът Румен Трайков ще изнесат вокален рецитал. Концертът е част от 56-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици"...
Отговорът е: петанк! Вера Бонева-Чолашка, състезател от клуб "Каро", споделя за страстта си към този спорт, вдъхновен от френската традиция и подправен с..
Лятото е сезонът, в който изкуството излиза от галериите и заживява в градската среда под формата на фестивали, различни инициативи, изложби на открито, а..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg