"Обичам те, защото те познавам" – с тези думи жителите и гостите на Баня, Карловско, празнуват 22 години от обявяването на населеното място за град. За традициите на селото и на града, добрите спомени от миналото и обнадеждения поглед към бъдещето разговаряме в "Нашият ден" с Иванка Близнакова, художествен ръководител на баненската група за изворен фолклор. Групата е част от системата "Живи човешки съкровища" и има официален статут на културен феномен.
Тържествата по повод годишнината са започнали вчера (28 август) с танцово надиграване между различни състави, разказва Близнакова, която години наред работи за съхраняването на танцовите и песенни традиции в Баня. Всяко населено място в региона има своята традиционна специфика – в облеклата, мелодиите, текстовете на песните и стъпките на танците. Пример за това е танцът Баненски Лазар, посочва Близнакова.
Специално място в празничните дни ще бъде посветено на традиционното ръкоделие. По думите на Близнакова това е занимание, което отнема време, но носи голямо удовлетворение. Децата проявяват интерес към работата с игла и конец и често задават въпроси, затова ще имат възможността да се запознаят от първа ръка с тази традиция. Ето защо насловът на днешното събитие е "Бабо, научи ме".
Близнакова призовава младите хора да не гледат с пренебрежение на бабините ракли, защото те крият безценно богатство. За да не бъде изгубено това наследство, трябват ръце, подчертава тя.
Баня е била красиво село в миналото, спомня си Близнакова и допълва, че днес градът отново процъфтява и изненадва своите гости с това, което може да прeдложи.
Близнакова завършва разговора с думите: "Мечтая Баня да бъде един неизчерпаем източник на знания, умения и съхранени безценни богатства, оставени от нашите прадеди!"
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg