Гост в "Нашият ден" е Цвета Софрониева – автор на поезия, проза, драматургия и есеистика. Софрониева е следвала физика в Софийския университет и има докторат по научна и културна история. Специализира в Кеймбридж, в Калифорнийския университет и в Чикаго. Авторката твори на български, английски и немски и е превеждана на 22 езика. Поетичното писане Софрониева усвоява в майсторския клас на Йосиф Бродски. Тя е първата българка с награда "Адалберт фон Шамисо" за поезия, ПЕН Америкън, Клиф Бекър.
Повод за ефирна среща е новата книга на Софрониева, озаглавена "Червеният кръст на сцената" – сцената е планетата, а кръстът е възможност за възкресение, по думите на авторката.
Софрониева споделя мнението, че човечеството живее в неизвестност за бъдещето, но има възможност за осъзнаване и откриване на нови подходи при решаването на проблеми.
"Изкуството няма роля да спасява. То дава възможности, оръдия на труда – позволява да развием други сетива, за да потърсим сами от какво спасение имаме нужда. Изкуството може само да даде импулс", казва гостът.
Спасението е осъзнаването на собствената роля в ситуацията, в която се намира човек, смята Софрониева и допълва, че хората днес са много объркани и травмирани. Незнанието е това, което ни вкарва в травми.
Софрониева подхожда с любопитство към съвременния феномен за завръщане към преокупираното с емоции мислене. Въпреки че има научно познание и доказателство за явленията в заобикалящия свят, хората предпочитат да вярват в мистичното.
За авторката езикът е спойката в общуването между физическия и духовния свят, както и между хората. Природните науки, от своя страна, са средство за комуникация с природата. "Кратките и хибридни форми днес имат най-голямо значение", заявява Софрониева.
Софрониева в края на разговора приозвава: "С цялата си вяра в божественото, доверете се на обичта в него или на познанието. Човек, който не знае, много лесно бива подлъган."
Още за езиците, рефлектирането чрез изкуство и стремежа към реалния живот – чуйте в звуковия файл:
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg