Българска телеграфна агенция (БТА) е носител на наградата "Аполон Токсофорос" на Фондация "Аполония". Статуетката връчи изпълнителният директор на Фондация "Аполония" Маргарита Димитрова на генералния директор на БТА Кирил Вълчев по време на официалното откриване на Празниците на изкуствата "Аполония" 2024.
Ето какво сподели в "Артефир" директорът на БТА Кирил Вълчев за наградата "Аполон Токсофорос":
"Това безспорно е огромно признание за БТА – за 40-годишните усилия по време на цялото съществуване на "Аполония" да бъдат популяризирани Празниците на изкуствата – в България и в чужбина. Това е признание за българските медии изобщо – за тези медии, които популяризират героите на тези празници. Българското национално радио, програма "Христо Ботев" и разбира се, предаването "Артефир" – също са пример за такова усилие. Такъв тип признания ние трябва да споделяме всички помежду си.
Историята на БТА с "Аполония" започва от първия ѝ ден. Панайот Денев и Асен Агов – тогава репортери в БТА – идват на "Аполония" да отразяват за БТА, но помагат и на фестивала. Тогава на хартия се правят бюлетини, които разказват какво се случва на фестивала всеки ден. И това се превръща в дългогодишна традиция.
Аполон Токсофорос е носител на лъка, не се виждат добре стрелите – да приемем, че стрелите са изпратени... За първи път печели наградата държавна институция, в която работят 300 души, но много повече са се докосвали до "Аполония" през годините. И ако досега наградата е печелена от тези, които носят лъка на изкуствата, таланта, вдъхновението, сега спечелиха наградата тези, които пращат стрели."
Чуйте целия разговор с директора на БТА Кирил Вълчев от звуковия файл.
Снимка – кореспондент на БТА в Бургас Христо Стефанов
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg