За конституционните реформи и предизвиканата от тях криза в "Нашият ден" разговаряме с д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право и преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски".
В последно време българското общество стана свидетел на редица спорни моменти, свързани със съставянето на служебно правителство. По думите на д-р Колев президентът Радев е имал възможността да назначи две служебни правителства в периода от декември 2023 година досега, но практиката, от негова страна, не е била еднопосочна. "Има създадени прецеденти, които е добре Конституционният съд (КС) да изчисти в бъдеще", подчертава юристът.
Според д-р Колев тълкувателно решение от КС трябва да има, но не може да се търси назад във времето отговорност, ако се констатира нарушаване или несъответствие.
Юристът коментира предстоящата промяна в състава на КС, която се налага поради изтичане мандата на трима от неговите членове. Президентът ще назначи двама нови съдии, а Народното събрание и съдебната власт ще излъчат по един нов член. "Двамата членове, назначени от президента, биха могли да наклонят везните към преразглеждане на оспорваните конституционни текстове", заявява д-р Колев.
Въпросът за конституционна криза е по-скоро теоретичен, смята юристът. Кризата се изразява в невъзможността повече от един висш държавен орган да упражнява своите функции. "Ако не се беше стигнало до образуване на служебно правителство, можеше да се стигне до конституционна криза", пояснява гостът.
"Не може да се слага пречка пред парламентарните избори, защото това е началната точка. Ако няма парламент, не могат да бъдат излъчени всички други висши държавни органи", изтъква д-р Колев.
В края на разговора юристът споделя мнението, че реформите в съдебната власт могат да продължат на ниво закон.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg