Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Орлин Колев:

За конституционните реформи и предизвиканата от тях криза

Има създадени прецеденти, които е добре КС да изчисти в бъдеще

Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев
Снимка: БНР

За конституционните реформи и предизвиканата от тях криза в "Нашият ден" разговаряме с д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право и преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски".

В последно време българското общество стана свидетел на редица спорни моменти, свързани със съставянето на служебно правителство. По думите на д-р Колев президентът Радев е имал възможността да назначи две служебни правителства в периода от декември 2023 година досега, но практиката, от негова страна, не е била еднопосочна. "Има създадени прецеденти, които е добре Конституционният съд (КС) да изчисти в бъдеще", подчертава юристът.

Според д-р Колев тълкувателно решение от КС трябва да има, но не може да се търси назад във времето отговорност, ако се констатира нарушаване или несъответствие.

Юристът коментира предстоящата промяна в състава на КС, която се налага поради изтичане мандата на трима от неговите членове. Президентът ще назначи двама нови съдии, а Народното събрание и съдебната власт ще излъчат по един нов член. "Двамата членове, назначени от президента, биха могли да наклонят везните към преразглеждане на оспорваните конституционни текстове", заявява д-р Колев.

Въпросът за конституционна криза е по-скоро теоретичен, смята юристът. Кризата се изразява в невъзможността повече от един висш държавен орган да упражнява своите функции. "Ако не се беше стигнало до образуване на служебно правителство, можеше да се стигне до конституционна криза", пояснява гостът.

"Не може да се слага пречка пред парламентарните избори, защото това е началната точка. Ако няма парламент, не могат да бъдат излъчени всички други висши държавни органи", изтъква д-р Колев.

В края на разговора юристът споделя мнението, че реформите в съдебната власт могат да продължат на ниво закон. 

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43