За конституционните реформи и предизвиканата от тях криза в "Нашият ден" разговаряме с д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право и преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски".
В последно време българското общество стана свидетел на редица спорни моменти, свързани със съставянето на служебно правителство. По думите на д-р Колев президентът Радев е имал възможността да назначи две служебни правителства в периода от декември 2023 година досега, но практиката, от негова страна, не е била еднопосочна. "Има създадени прецеденти, които е добре Конституционният съд (КС) да изчисти в бъдеще", подчертава юристът.
Според д-р Колев тълкувателно решение от КС трябва да има, но не може да се търси назад във времето отговорност, ако се констатира нарушаване или несъответствие.
Юристът коментира предстоящата промяна в състава на КС, която се налага поради изтичане мандата на трима от неговите членове. Президентът ще назначи двама нови съдии, а Народното събрание и съдебната власт ще излъчат по един нов член. "Двамата членове, назначени от президента, биха могли да наклонят везните към преразглеждане на оспорваните конституционни текстове", заявява д-р Колев.
Въпросът за конституционна криза е по-скоро теоретичен, смята юристът. Кризата се изразява в невъзможността повече от един висш държавен орган да упражнява своите функции. "Ако не се беше стигнало до образуване на служебно правителство, можеше да се стигне до конституционна криза", пояснява гостът.
"Не може да се слага пречка пред парламентарните избори, защото това е началната точка. Ако няма парламент, не могат да бъдат излъчени всички други висши държавни органи", изтъква д-р Колев.
В края на разговора юристът споделя мнението, че реформите в съдебната власт могат да продължат на ниво закон.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg