Тази вечер (5 септември) в рамките на литературната програма на "Аполония" ще бъде почетен непрежалимият Алек Попов – писател, драматург, сценарист, директор на дом-музей на детската книга "Ангел Каралийчев", главен редактор на сп. "Родна реч" и човек, дал изключително много на хората около себе си.
За личността, творчеството и неподражаемото светоусещане на Алек Попов в "Нашият ден" говорят Деляна Манева и Александра Попова, съпругата и дъщерята на писателя.
Попов оставя като наследство в българската литература романите "Мисия Лондон", "Сестри Палавееви", "Черната кутия", "Мисия Туран" и редица разкази и драматургични произведения.
"Ако искаме да бъде жив, това ще бъде чрез думите му.", казва Манева, която определя Попов като "лошото дете на българската литература", което обича да пътува, да провокира и знае кога и как да каже нещо.
Александра Попова, споделя че баща ѝ, в своя литературен блясък, е бил една дистанция. "Доста време ми трябваше, докато го разбера като човек и не знам дали изцяло успях.", казва Попова, която усеща липсата му в личен план и чрез отсъствието на специфичния език, който писателят създава в семейството си.
Манева заявява, че към момента работи по осъществяването на някои незавършени филмови проекти по сценарии на Алек Попов. Става въпрос за минисериал по "Сестри Палавееви", екранизация на "Мисия Туран", и късометражен филм по разказа "Пътят на охлюва".
В края на миналата година излезе сборникът "Нови и избрани разкази" на Алек Попов – своеобразен преглед на неговото разнообразно творчество. По думите на Манева предстоят чуждоезични преводи на негови книги.
Попов се е вълнувал от преливането между различните изкуства и медии, което повишава интереса на публиката и към самата литература. За него е бил интересен фактът, че една история се променя в зависимост дали е разказана през литературата, или през киното и телевизията, разказва Манева.
Тази вечер разговорът за Алек Попов продължава в 18 ч. в Художествената галерия в Созопол. Акцент в събитието ще бъде сборникът "Нови и избрани разкази", а като събеседници ще присъстват Деляна Манева, Светлозар Желев, Димитър Камбуров и Захари Карабашлиев.
Манева завършва разговора с думите: "Едно от най-хубавите неща при Алек е, че книгите му могат да се препрочитат. Тогава откриваш много детайли. Прозата на Алек беше вкусна."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори от седем държави ще се срещнат с българската публика. Сред тях има вече утвърдени писатели като Мария Степанова, Шехан Карунатилака, Ю Хуа, както и млади творци – Анастасия Левкова от Украйна, Никола..
В Хасково започна 53-тото издание на Литературни дни "Южна пролет" 2025 и Национален конкурс за дебютна литература. Всяка година градът събира млади автори с техните дебютни произведения заедно с утвърдени имена. Акценти от литературната програма в "Нашият ден" представя Мария Вълчева , зам.-кмет на Хасково. Тази година участниците в..
Обикновено говорим за комунистическия режим в историята на България като за "близко минало". А междувременно на натрупаха над три десетилетия още по-близко минало. И също така междувременно различни поколения достигат до своята зрялост, а част от нея е събуденият интерес към миналото, към знанието и разбирането за него, към неговото осмисляне. Те го..
Десислава Алексиева , председател на Управителния съвет на асоциация "Българска книга", говори в "Нашият ден" за наградите "Рицар на книгата", връчени на 23 април, за приключилият Поход на книгите, както и предстоящите книжни форуми в страната и чужбина. Наградата в категория "Общественик" получи водещият на предаването Светлозар Желев заради..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор. Папазов разказва за интереса си към скандинавската култура и митология, който го отвежда до двата езика, с които си служи като преводач. Той е преводач на романи от Юнас Юнасон, а първият му голям..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg