Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив празнува в Деня на Съединението

4
Снимка: Община Пловдив

В деня, в който отбелязваме 139 години от Съединението, Пловдив празнува. "Нашият ден" разкрива картина от града, наричан "столица на Съединението" – разказват в "Нашият ден" репортерът Зои Каргиотаки, Георги Шопов, учител по история във Френската езикова гимназия в града и Стоян Иванов, директор на Регионалния исторически музей в Пловдив.

Днешната празнична програма ще започне от катедралния храм "Св. Богородица", където пловдивският митрополит Николай ще отслужи тържествен молебен.

Венци ще бъдат поднесени пред паметниците на Гаврил Кръстевич, майор Райчо Николов и Захари Стоянов, а  на площад "Стефан Стамболов" от 12 ч. ще започне празничен концерт.

От 19 ч. на площад "Римски стадион" ще се състои историческа възстановка на събитията около Съединението.

Стоян Иванов запознава слушателите с изложбата "Сандро – Княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба", която ще бъде открита тази вечер в РИМ – Пловдив.  Експозицията предлага един немски прочит на живота на българския княз – от неговото раждане до върховите моменти в биографията му – Съединението и участието в Сръбско-българската война. Изложбата може да бъде посетена през следващите два месеца, казва Иванов.

Учителят по история Георги Шопов разказва защо празникът е толкова важен не само за пловдивчани, но и за всички българи. В акта на Съединението няма личностни различия и политически пристрастия. Това, по думите на Шопов, е обединение, което не подлежи на коментар сред българското общество и често липсва в други моменти от историята ни.

Младите имат интерес към историята и изпитват родолюбиви чувства, категоричен е учителят. Въпросът е в начина, по който се представят историческите факти, смята Шопов, който предпочита да говори за положителните акценти в разказа за миналото.

Иванов допълва, че музеите са изпълнени с млади хора, които имат интерес към историческото минало и  българските институции на паметта.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:

По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20