В деня, в който отбелязваме 139 години от Съединението, Пловдив празнува. "Нашият ден" разкрива картина от града, наричан "столица на Съединението" – разказват в "Нашият ден" репортерът Зои Каргиотаки, Георги Шопов, учител по история във Френската езикова гимназия в града и Стоян Иванов, директор на Регионалния исторически музей в Пловдив.
Днешната празнична програма ще започне от катедралния храм "Св. Богородица", където пловдивският митрополит Николай ще отслужи тържествен молебен.
Венци ще бъдат поднесени пред паметниците на Гаврил Кръстевич, майор Райчо Николов и Захари Стоянов, а на площад "Стефан Стамболов" от 12 ч. ще започне празничен концерт.
От 19 ч. на площад "Римски стадион" ще се състои историческа възстановка на събитията около Съединението.
Стоян Иванов запознава слушателите с изложбата "Сандро – Княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба", която ще бъде открита тази вечер в РИМ – Пловдив. Експозицията предлага един немски прочит на живота на българския княз – от неговото раждане до върховите моменти в биографията му – Съединението и участието в Сръбско-българската война. Изложбата може да бъде посетена през следващите два месеца, казва Иванов.
Учителят по история Георги Шопов разказва защо празникът е толкова важен не само за пловдивчани, но и за всички българи. В акта на Съединението няма личностни различия и политически пристрастия. Това, по думите на Шопов, е обединение, което не подлежи на коментар сред българското общество и често липсва в други моменти от историята ни.
Младите имат интерес към историята и изпитват родолюбиви чувства, категоричен е учителят. Въпросът е в начина, по който се представят историческите факти, смята Шопов, който предпочита да говори за положителните акценти в разказа за миналото.
Иванов допълва, че музеите са изпълнени с млади хора, които имат интерес към историческото минало и българските институции на паметта.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg