Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радослав Ризов: Желанието ни е да направим българските предприятия иновативни

Кандидатстването по програмата за подкрепа на креативните и творчески индустрии е до 16 септември

Радослав Ризов
Снимка: БТА

Кои са възможностите за подкрепа на креативните и творчески индустрии, които предоставя Министерството на иновациите и растежа, за кого са предназначени и в какви срокове – разговор в "Нашият ден" с Радослав Ризов, главен директор на ГД "Европейски фондове за конкурентоспособност" към Министерството на иновациите и растежа.

Уникална възможност за безвъзмездна финансова помощ, насочена към микро и малки семейни бизнеси и предприятия в сферата на креативните индустрии и занаятчийската дейност, предлага ОП "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" към Министерството на иновации и растежа.

По думите на Ризов ГД "Европейски фондове за конкурентоспособност" е отговорна за доста инвестиции, които се изпълняват  по линия на кохезионната (сближаваща с ЕС) политика и Плана за възстановяване и устойчивост.

"Семейните предприятия са гръбнакът на българската икономика.", заявява Ризов и допълва, че крайният срок за кандидатстване по програмата за финансиране е до 16 септември. Ризов добавя, че интересът до този момент е изключително голям – подадени са над 500 проектни предложения, а в процес на подготовка са около 1000. Кандидатстването се осъществява чрез единната система ИСУН.

Общият размер на финансовите средства, които ще бъдат разпределени, е малко над 117 млн. лв. Минималното финансиране, което може да получи едно предприятие, е 15 хил. лв., а максималното – 150 хил. лв. Близо 800 проекта ще бъдат одобрени, като се предвижда и възможността за разпределяне на допълнителни средства за тези, които останат в резерва.

Основен елемент в програмата е стремежът към подобряване на производствения капацитет, по думите на Ризов. Освен финансов стимул, свързан с материалната база, необходима за продуктивността на дадено предприятие, програмата осигурява финансиране и за онлайн магазини и специализиран софтуер, пояснява Ризов и призовава кандидатите да обмислят добре проектите си, защото става дума за устойчива инвестиция.

Ризов насочва разговора към стремежа на ГД "Европейски фондове за конкурентоспособност" да изравни дисбаланса на европейското финансиране в Северна България. Гостът съобщава, че се разработва проект за създаване на мобилни екипи, които да посещават предприятията на терен с цел да информират за наличното европейско финансиране и новостите в индустриите.

"Ще се появи най-вероятно и Световна банка, която ще предостави фокусирана подкрепа на 300 предприятия в Северна България. Амбицията е да им бъде направен анализ и пътна карта с възможностите за дигитална и зелена трансформация.", заявява Ризов.  

Ризов запознава слушателите и с ОП "Научни изследвания, иновации, дигитализация за интелигентна трансформация" – своеобразен мост между бизнеса и научноизследователския сектор.

Към момента по програмата се разработва иновативна ваучерна схема на стойност от 25 млн., която предвижда възможността всяко предприятие да заявява услуги от научни и академични организации. Когато порталът бъде завършен и услугите се визуализират, проектът ще заработи, заявява Ризов.

Друг проект, който в момента се развива, ще осигури за малките и средни предприятия шанса да тестват безплатно иновативни технологии чрез 12 цифрови и иновационни хъба, казва Ризов и допълва, че към момента четири от тях работят в секторите земеделие, киберсигурност, зелени технологии и строителство. Скоро всички 12 ще функционират на пълни обороти.

"Желанието ни е да направим българските предприятия иновативни.", подчертава Ризов. Гостът изтъква, че самите предприятия трябва да превърнат иновациите в свой приоритет.  

Разговорът завършва с една история за успех. Българската фирма Swipe.bg е финалист в RegioStars 2024 – престижен конкурс на ЕК. Ризов призовава слушателите да подкрепят със своя глас българите, които успяват да се преборят с над 700 фирми и да се озоват сред петте финалисти. Гласуването е възможно тук.

Ризов споделя своето убеждение, че историите на успеха насърчават предприемаческата активност, а подобни примери са доказателство, че политиката на сближаване работи.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Персонализирана терапия за рак: Български изследовател сред водещите млади учени на света

Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва..

обновено на 18.10.24 в 12:40
адв. Петър Николов, Анелия Торошанова, адв. Елка Пороминска и адв. Деян Драгиев (от ляво надясно)

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата?

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата? Какви изисквания има нормативната уредба на Европейския  съюз по отношение на защитата на важни, според договора на функционирането на ЕС, принципи и права, във връзка със съдебните разноски и възнагражденията на адвоката? За справедливата и балансирана законодателна уредба – една..

публикувано на 18.10.24 в 12:35