Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радослав Ризов: Желанието ни е да направим българските предприятия иновативни

Кандидатстването по програмата за подкрепа на креативните и творчески индустрии е до 16 септември

Радослав Ризов
Снимка: БТА

Кои са възможностите за подкрепа на креативните и творчески индустрии, които предоставя Министерството на иновациите и растежа, за кого са предназначени и в какви срокове – разговор в "Нашият ден" с Радослав Ризов, главен директор на ГД "Европейски фондове за конкурентоспособност" към Министерството на иновациите и растежа.

Уникална възможност за безвъзмездна финансова помощ, насочена към микро и малки семейни бизнеси и предприятия в сферата на креативните индустрии и занаятчийската дейност, предлага ОП "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" към Министерството на иновации и растежа.

По думите на Ризов ГД "Европейски фондове за конкурентоспособност" е отговорна за доста инвестиции, които се изпълняват  по линия на кохезионната (сближаваща с ЕС) политика и Плана за възстановяване и устойчивост.

"Семейните предприятия са гръбнакът на българската икономика.", заявява Ризов и допълва, че крайният срок за кандидатстване по програмата за финансиране е до 16 септември. Ризов добавя, че интересът до този момент е изключително голям – подадени са над 500 проектни предложения, а в процес на подготовка са около 1000. Кандидатстването се осъществява чрез единната система ИСУН.

Общият размер на финансовите средства, които ще бъдат разпределени, е малко над 117 млн. лв. Минималното финансиране, което може да получи едно предприятие, е 15 хил. лв., а максималното – 150 хил. лв. Близо 800 проекта ще бъдат одобрени, като се предвижда и възможността за разпределяне на допълнителни средства за тези, които останат в резерва.

Основен елемент в програмата е стремежът към подобряване на производствения капацитет, по думите на Ризов. Освен финансов стимул, свързан с материалната база, необходима за продуктивността на дадено предприятие, програмата осигурява финансиране и за онлайн магазини и специализиран софтуер, пояснява Ризов и призовава кандидатите да обмислят добре проектите си, защото става дума за устойчива инвестиция.

Ризов насочва разговора към стремежа на ГД "Европейски фондове за конкурентоспособност" да изравни дисбаланса на европейското финансиране в Северна България. Гостът съобщава, че се разработва проект за създаване на мобилни екипи, които да посещават предприятията на терен с цел да информират за наличното европейско финансиране и новостите в индустриите.

"Ще се появи най-вероятно и Световна банка, която ще предостави фокусирана подкрепа на 300 предприятия в Северна България. Амбицията е да им бъде направен анализ и пътна карта с възможностите за дигитална и зелена трансформация.", заявява Ризов.  

Ризов запознава слушателите и с ОП "Научни изследвания, иновации, дигитализация за интелигентна трансформация" – своеобразен мост между бизнеса и научноизследователския сектор.

Към момента по програмата се разработва иновативна ваучерна схема на стойност от 25 млн., която предвижда възможността всяко предприятие да заявява услуги от научни и академични организации. Когато порталът бъде завършен и услугите се визуализират, проектът ще заработи, заявява Ризов.

Друг проект, който в момента се развива, ще осигури за малките и средни предприятия шанса да тестват безплатно иновативни технологии чрез 12 цифрови и иновационни хъба, казва Ризов и допълва, че към момента четири от тях работят в секторите земеделие, киберсигурност, зелени технологии и строителство. Скоро всички 12 ще функционират на пълни обороти.

"Желанието ни е да направим българските предприятия иновативни.", подчертава Ризов. Гостът изтъква, че самите предприятия трябва да превърнат иновациите в свой приоритет.  

Разговорът завършва с една история за успех. Българската фирма Swipe.bg е финалист в RegioStars 2024 – престижен конкурс на ЕК. Ризов призовава слушателите да подкрепят със своя глас българите, които успяват да се преборят с над 700 фирми и да се озоват сред петте финалисти. Гласуването е възможно тук.

Ризов споделя своето убеждение, че историите на успеха насърчават предприемаческата активност, а подобни примери са доказателство, че политиката на сближаване работи.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колко от нас знаят, че бабите имат световен празник на 23 юли?

В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни.  Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..

обновено на 23.07.25 в 11:10
Трънско ждрело

Жителите на Божурище и Трън се обединяват в борбата за чиста природа

Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..

публикувано на 23.07.25 в 09:29

"Огненият Дунав" се завръща: Тутракан празнува с музика, риба и традиции

Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..

публикувано на 23.07.25 в 08:57

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23