Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Снимка: Puls.bg

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения".

Проф. д-р Иво Петров

В Lege Artis се включва  проф. д-р Иво Петров, медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани с неконтролираното високо кръвно налягане, мащаба на проблема в България и иновативните методи за лечение.

По думите на проф. Петров половината пациенти с артериална хипертония у нас не се контролират по ред причини – медикаментозни, физиологични, психологически, социални и т.н. Артериалната хипертония е многофакторно заболяване, което трябва да бъде следено непрестанно чрез пълноценна оценка на състоянието и правилна медикаментозна терапия. Специалистът допълва, че дори пациентите, подложени на правилна терапия, могат да развият психологическа или физиологическа резистентност към лечението.

Артериалната хипертония е заболяване, което представлява гигантски проблем у нас, подчертава проф. Петров. Състоянието може да доведе до сърдечна недостатъчност, като високата цел е лечението да предотврати усложненията, заявява професорът.

"Трябва да се верифицира дали е добър контролът на хипертонията у нас.", изтъква проф. Петров и обръща внимание, че България се старае да бъде много активна в контрола на пациентите с артериална хипертония.  

"За съжаление проблемът у нас е много сходен с този в другите страни. Причината е в модерния начин на живот, за който са характерни стрес, обездвижване, повишено тегло, злоупотреба с вещества, тютюнопушене.", обяснява специалистът.

Неконтролираната хипертония засяга около 40 % от обхванатите, заявява проф. Петров. Лечението непрестанно се обновява чрез иновативни медикаментозни, поведенчески и технологични методи. Промяна в начина на живот, умерена терапия, нови технологични възможности – всичко това влиза в лечението на пациентите, уточнява специалистът.

Иновациите като реналната денервация не са панацея, подчертава проф. Петров.

Лечението на артериална хипертония е комплексно и изисква вниманието на специалисти от множество специалности, тъй като сърдечно-съдовите заболявания създават поражения в целия човешки организъм, по думите на професора.

Мобилните дефибрилатори са тема, която изисква обществено внимание, заявява проф. Петров.

"Държавата в момента не обръща внимание на подобни мисии. Имам горчивото усещане за изгубен инстинкт за самосъхранение.", споделя специалистът и изразява надеждата, че скоро отново ще се обърне внимание на важните за обществото неща.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22