Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Снимка: Puls.bg

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения".

Проф. д-р Иво Петров

В Lege Artis се включва  проф. д-р Иво Петров, медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани с неконтролираното високо кръвно налягане, мащаба на проблема в България и иновативните методи за лечение.

По думите на проф. Петров половината пациенти с артериална хипертония у нас не се контролират по ред причини – медикаментозни, физиологични, психологически, социални и т.н. Артериалната хипертония е многофакторно заболяване, което трябва да бъде следено непрестанно чрез пълноценна оценка на състоянието и правилна медикаментозна терапия. Специалистът допълва, че дори пациентите, подложени на правилна терапия, могат да развият психологическа или физиологическа резистентност към лечението.

Артериалната хипертония е заболяване, което представлява гигантски проблем у нас, подчертава проф. Петров. Състоянието може да доведе до сърдечна недостатъчност, като високата цел е лечението да предотврати усложненията, заявява професорът.

"Трябва да се верифицира дали е добър контролът на хипертонията у нас.", изтъква проф. Петров и обръща внимание, че България се старае да бъде много активна в контрола на пациентите с артериална хипертония.  

"За съжаление проблемът у нас е много сходен с този в другите страни. Причината е в модерния начин на живот, за който са характерни стрес, обездвижване, повишено тегло, злоупотреба с вещества, тютюнопушене.", обяснява специалистът.

Неконтролираната хипертония засяга около 40 % от обхванатите, заявява проф. Петров. Лечението непрестанно се обновява чрез иновативни медикаментозни, поведенчески и технологични методи. Промяна в начина на живот, умерена терапия, нови технологични възможности – всичко това влиза в лечението на пациентите, уточнява специалистът.

Иновациите като реналната денервация не са панацея, подчертава проф. Петров.

Лечението на артериална хипертония е комплексно и изисква вниманието на специалисти от множество специалности, тъй като сърдечно-съдовите заболявания създават поражения в целия човешки организъм, по думите на професора.

Мобилните дефибрилатори са тема, която изисква обществено внимание, заявява проф. Петров.

"Държавата в момента не обръща внимание на подобни мисии. Имам горчивото усещане за изгубен инстинкт за самосъхранение.", споделя специалистът и изразява надеждата, че скоро отново ще се обърне внимание на важните за обществото неща.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ако имах едно училище

Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..

публикувано на 12.11.24 в 15:44

Основателят на "Сайт Граунд Уеб Хостинг Къмпани" е първият носител на годишната награда на BESCO

На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..

обновено на 12.11.24 в 13:10
Георги Господинов

Георги Господинов с ново голямо отличие в деня на връчването на наградата "Букър"

Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..

обновено на 12.11.24 в 12:17

Изложба откроява обществените противоречия около ТЕЦ "Марица - изток 2"

Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..

публикувано на 12.11.24 в 11:33

Младежки пленер "Есенен вятър" – изкуство и есенна магия в Смоличано

В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..

обновено на 12.11.24 в 10:55