"Каня те широко да отвориш очи и да видиш какво ни заобикаля" – казва един от героите на Диана Игнатова в дебютната ѝ книга с истории за хора, събития и места, които си мислим, че (не) познаваме. Томчето от 200 страници ни грабва още с пастелната рисувана корица на художника и дизайнер Тодор Манолов. В своите 23 истории авторката умело включва не само въображение, но и мит и исторически факти, събития и личности, като ни пренася сякаш с машина на времето в различни векове, пресъздава атмосферата и обстоятелствата и услужливо посочва на читателя любопитни факти, прави кратки обзори и сякаш ни насърчава да посетим съответното място. Така на страниците на книгата се срещаме с валонския селянин Жан-Батист Декостер – най-известният гид на XIX век, който извежда на бойното поле император Наполеон за битката при Ватерло.
Гостуваме в градината на мистър Томас Кар, когато през 1837 г. е консул на САЩ в Танжер – като дипломат получава необикновен подарък два атласки лъва. Преди да разберем какво се случва с тях, се потапяме в европейско-мароканската средиземноморска екзотика на града и се натъкваме на факта, че днешните мандарини по-скоро е трябвало да се казват... танжерини.
Дори и да сте сред страстните познавачи на киното от 60-те години, в историята "За славата на един сладкиш" ще видите Бриджит Бардо не само като секс символ и медийна звезда, а и като посланик на легендарното творение на френското сладкарско изкуство "Тарт тропезиен" от Александър Мика. Макар рецептата да е пазена ревниво дълги години, Диана Игнатова отбелязва как този сладкиш навлиза и в ...световната политика.
В книгата има разказ за величествената катедрала Нотр Дам в Париж – ще научите историята на трънения венец, превърнал се в реликва, и какво се случва с характерния петел от шпила на катедралата. Но пък със сигурност читателят не очаква, че улица "Рокфелер" се намира... в Петрич. Едноименният разказ, превърнал се и в заглавие на сборника, разкрива малко известна история с какво родът на легендарните богаташи е свързан с България, без никой от тях да е стъпвал в страната ни.
Димитрина Кюркчиева покани авторката да представи предпремиерно в "Артефир" дебютния си сборник с разкази "Улица Рокфелер – истории за хора, събития и места". Чуйте разговора в звуковия файл.
Диана Игнатова завършва Френската гимназия във Варна и българска филология и психология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Специализира във Франция и Швейцария в областта на международното културно сътрудничество и културна дипломация.
Дълги години работи в Международния отдел в Народна библиотека "Св. св. Кирил и Методий". По-късно в Министерството на културата отговаря за работата на българските културни институти в чужбина и двустранното международно сътрудничество в областта на културата. От 2009 до 2019 г. е директор на Българския културен институт в Париж.
Диана Игнатова е публикувала в периодичния печат, в сайтове за култура и лайфстайл, има и няколко фотодокументални изложби.
Снимка: "Книгомания"
"Стаи на съзнанието" е танцово представление, в което участват Неделя Ганчева, Велизар Груев, Елеонора Митева, Михаил Бонев и Яница Сърбинова. Идеята и хореографията са дело на Елена Маринова. Александра Витанова, Летослава Караколева и Петя Иванова са сценографи, а музиката е от Мартина Стефанова. След започване на работата по спектакъла се появява..
Скулптури, рисунки и литографии са включени в изложбата "През времето" на Бойко Митков. Експозицията представя творческия път на 70-годишния художник. Тя предлага концентриран поглед върху неговото изкуство през времето. Между творбите присъстват не само знакови за автора цикли като "Нощен град", "Метаморфоза", "Равноденствие", "Съхранено време“,..
Едва ли има влюбен по света, който да не въздиша по любима/любимия, докато чете стиховете на Робърт Бърнс. Отбелязваме 266 години от рождението на великия поет – един от първите представители и вдъхновители на Романтизма в европейската литература. Бърнс е приет за национален поет на Шотландия, а с тихотворението му "Scots Wha Hae" дълго време..
Той е завършил НПМГ с профил физика, а след това учи квантова и космическа теоретична физика в Софийския Университет. Сега е учител по физика в Britanica Park School – като сам казва, че видимо изглежда на 24 години. Предпочита да го наричат "популяризатор на науката" пред "инфлуенсър" заради стереотипите, свързани с думата. Той е Ноел Томов!..
От една страна – актьорът, който пресъздава персонажи на кино- и телевизионния екран, чиито мотиви често са скрити, но и дълбоки емоционални, изпълнени с мрак, болка, амбиции и в немалко случаи съмнителни стремежи. От друга – директорът, който мотивира хората, влюбени в театъра, да продължават да бъдат такива, като никак не е изключено в едни моменти..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg